Alerji Sezonu Açıldı

Tarih: 08.13.2018
 

İlkbahar ve yaz mevsimi büyük bir coşku ile gelirken aslında hassas, alerjik bünyeli kişiler için alerji sezonunu da beraberinde getiriyor. Çiçeklerin açması polenlerin havada uçuşmasına neden oluyor. Hapşırık, nezle, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, boğazda kuruluk hissi bu mevsimde çok sık yaşanıyor. Ancak uzmanlara göre, basit önlemler alarak alerjileri kontrol altına almak mümkün.
Alerji mevsiminde sağlam bir bünyeye sahip olmak için öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Vitamin desteği ve doğal bir tedavi için ise tuzlu su ile burnun yıkanması da fayda sağlıyor. Alerji testinin yapılması ve ihtiyaç halinde alerji ilaçlarının kullanımını da öneriliyor.
Bu dönemde sıvı tüketiminin de aksatılmaması gerekiyor. Öte yandan dışarı çıkıldığında güneş gözlüğü kullanılmalı, bahçede zaman geçirilme durumunda maske tercih edilmelidir. Polenli ortam olan yeşil alanlardan ziyade deniz kenarında vakit geçirmek ideal olandır. Dışarıdan eve gelindiğinde duş alınarak saçlar yıkanmalı ve kıyafetler değiştirilmelidir. Araç içinde seyir halindeyken camlar kapalı olmalıdır. Bulunulan ortamdaki pencere ve kapılar da  aynı şekilde kapalı tutulmalıdır. Çok hassas bünyeli kişiler, ev ve ofis ortamında hava almak için pencere açmak yerine klima kullanmalıdır. Ancak klimanın etkilerinden korunmak için ise bol su tüketilmeli ve boğaz nemli tutulmalıdır.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp