Anne Sütü Bebek Ölümlerini Azaltıyor

Tarih: 01.23.2019
 

5 yaş altı çocuk ölümlerine dair yapılan araştırmalar ve istatistikler; çocukların yüzde 25’inde beslenme eksikliği, yüzde 15’inde ise bebek ölümleri olduğuna dikkati çekiyor. Beslenmenin bebekler için önemini vurgulayan bu oranlar, en az 6 ay anne sütü içmenin ne denli gerekli olduğunu gösteriyor. Uzmanlar bebeklerin 2 yıl kadar emzirilmesi gerektiğini belirtiyor. Anne sütü, içerdiği değerli bileşenler ve kaynaklar ile bebeklerin en kıymetli besinidir. Anne sütünde bulunan zengin besin kaynaklarını ek gıdadan veya mamadan almak mümkün değil. Ancak ülkemizde anne sütünün önemi hala yeterince bilinmiyor. Uzmanlar, doğum öncesi eğitimler ve kamu spotları “ilk altı ay anne sütü verilmeli” vurgusunu yapıyor. Çoğu doktor 6 ayın dahi çok az olduğunu, en az 12 ay emzirme süresi olması gerektiğini savunuyor ve belirtiyor.
Bebek doğduktan yarım saat sonra ilk anne sütünü tatmalıdır. Özellikle ilk birkaç gün anneden gelen süt, kolostrum sütüdür. Bu süt bebeğin bağışıklık ve bağırsak sistemi için oldukça önemlidir. Beyin gelişimini, zekâ seviyesini ilk süt etkiliyor. Anne sütü almayan çocuklarda lösemi gibi hastalıklar daha sık görülüyor. Anne sütü sadece temel bir besin olarak görülmemeli, hastalıkları önlemede, tedavi etmede faydalı olduğu bilinmelidir. Anne sütü alan bebeklerin çoğunluğu astım, obezite, diyabet gibi önemli hastalıklardan korunabiliyor. Anne sütü yerine veya anne sütü ile birlikte bebeklere; bisküvi, nişasta, şekerli gıdalar, yetişkinlerin yediği baharatlı ürünleri vermek bebeğin çocukluk döneminde beslenme bozukluğu ve obezite ile tanışmasına sebep oluyor.
İlk 6 ay su verilmesine gerek yok
Anne sütüne dair yapılan araştırmalardaki en önemli ve vurucu sonuç hiç şüphesiz anne sütünün bebek ölümlerini önlediği yönündeki sonuçtur. Beslenme eksikliği ve bozukluğuna bağlı görülen hastalıklar, ölümler anne sütü eksikliğinden kaynaklanıyor. Anne sütü ile birçok hastalığı önlemek, ölümlerin önüne geçmek mümkündür. Bilgisizlik, çevre baskısı, yanlış seçimler çocuklarda beslenme bozukluklarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bebeğin anne sütünü ilk gün reddetmesi sonraki günlerde reddedeceği anlamına gelmiyor. Anneler sabırlı ve kararlı olup bebeklerini emzirmeye devam etmelidir. Uzmanların önerileri bu yönde, çünkü anne sütünden alınabilecek faydaları hiçbir mamadan almak mümkün değil.
Anne sütü temiz, mikropsuz ve güçlü yapıda bir beslenme kaynağıdır. Bebekler annelerinin sütü ile aslında en temiz ve bakterisiz besini tüketmiş oluyor. İlk altı aylık emzirme döneminde annenin bebeğine su vermesine bile gerek yok. Anne sütünde bebeğin ihtiyaç duyduğu su yeterince bulunuyor. Anne sütünün sindirimi kolay ve etkilidir; ishal, gaz, karın ağrısı, kabızlık problemlerini ortadan kaldırır. Bebek anne sütü aldıkça zamanla daha güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşur, bağırsak, beyin ve fiziksel gelişimi daha ideal seviyede ilerler.
Anne sütünde bulunan vitamin ve mineraller dışarıdan alınan tüm besinlerden çok daha zengindir. Bebekler beslenirken aynı zamanda şifa depoluyorlar. Enfeksiyon önleyici anne sütü, alerjilerden de korumaya yardımcı oluyor. Anne sütü, benzersiz ve dünyanın en faydalı besini olarak kabul ediliyor. Anneler bebeklerini doğar doğmaz emzirmeye başlamalı, bebek her istediğinde emzirmeye devam etmelidir. Doktorlar, annelerin emzirme konusunda bilinçli olmasını istiyor ve mecburiyet olmadığı müddetçe bebeği mamaya veya başka bir ek gıdaya mahkûm etmemesini öneriyor. Anne sütünün bebek ölümlerini bile önlemede ne kadar etkili olduğu rakamlarla ortaya konuluyor.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp