Anne Sütünün En Önemli 5 Faydası

Tarih: 12.12.2018
 

Bir bebek için anne sütü dünya üzerindeki en faydalı ve doyurucu besin kaynağıdır. Anne sütünün içerisinde bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm mineraller, proteinler, vitaminler ve yağ asitleri bulunuyor. Güçlü bileşeni nedeniyle önem kazanan anne sütü, ilk 6 ay bebeklerin beslenmesini kapsıyor. Emzirmede ilk 6 ay çok önemli kabul ediliyor. Uzmanlar ısrarla bu dönemde sadece anne sütü verilmesini öneriyor. Çünkü anne sütü, içerdiği besin değeri nedeniyle bebeği koruyor, birçok hastalığa yakalanmasını önlüyor. Bilhassa doğumdan sonraki ilk hafta boyunca üretilen kolostrum sütü hayati önem taşıyor. Elbette anne sütü gelmeyen veya sağlık problemleriyle bebeğini emziremeyen kişiler için bu durum zorlayıcı ve yıpratıcıdır. Çoğu anne böyle durumlarda sütünü sağıp biberonla veya kaşıkla bebeğini besliyor. Çünkü anne sütü D vitamini hariç bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm kaynakları barındırıyor. Mümkün mertebe anne sütü vermek bebeğin yararınadır. Normal sütlerdeki proteinler bebek tarafından sindirilmekte zorlanılıyor, ancak anne sütünde bulunan protein bebeğin bağırsak sistemini yormuyor, kolayca hazmedilerek döngüsünü tamamlıyor. Üstelik anne sütü bebeğin bağırsak gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Emzirme sürecinde annenin de beslenmesi önem taşır. Annenin çok değil, sağlıklı besinlerden eser miktarda yemesi beklenir. Sütün üretimini olumsuz etkileyecek besinlerden uzak durulmalı, anne iyi dinlenmeli ve günde 2 litre su içmelidir. Stres ve yorgunluk anne sütünün kalitesini ve miktarını olumsuz etkileyebiliyor. Uzmanlar, bebekle birlikte annenin de gündüz uykusuna uyuyup, dinlenmesini öneriyor.
İşte anne sütünün mucizevî 5 faydası;
Bebeğin ileride karşılaşacağı hastalıkların riskini düşürür
Anne sütüne dair yapılan tüm bilimsel çalışmalar anne sütünün ilerleyen dönemlerde bebeğin yakalanabileceği hastalıkların riskini düşürdüğünü gösteriyor. Anne sütü ile beslenen ve beslenmeyen kişilerde yapılan çalışmalar da bunu doğruluyor. Menenjit, sindirim sistemi hastalıkları, enfeksiyon, akciğer, kulak rahatsızlıkları, solunum yolu problemleri gibi çeşitli hastalıkların anne sütü alan bebeklerde pek görülmediği saptanmıştır. Elbette burada koruyucu rol anne sütüdür. Anne sütünde bulunan besin öğeleri, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Zekâ gelişimini destekler
Anne sütü ve bebek zekâsına dair yapılan bilimsel çalışmalar, anne sütü ile beslenen bebeklerin diğerlerine göre daha zeki olduğu sonucunu vermiştir. Anne sütü, bebeğin beyin gelişimini sağlayan Omega-3 yağ asitlerinin de kaynağıdır. Tabi anne ne kadar kendini Omega-3 açısından desteklerse, bebeğe de o derece faydalı oluyor. Omega-3 beyindeki hücreleri aktif tutuyor, bebeğin zekâ gelişimini olumlu yönde etkiliyor.
Alerjilere karşı koruma sağlıyor
Bebekler bünyeleri gereğince oldukça hassas canlılardır. Dış dünyaya karşı yabancı olduklarından en ufacık toza bile alerji geliştirebiliyorlar. Anne sütü ise bu tür sorunlarda bebeği koruyor. Hazır süt ile beslenen bebeklerde görülen alerjik reaksiyonlar, anne sütüyle beslenen bebeklerde minimum seviyede görülüyor. Anne sütü, sindirim sisteminde dış etkenlere karşı koruyucu bir duvar oluşturur ve alerjiye sebep olacak besinlerin sindirim sistemine ulaşımını önler.
Obezite ile mücadele eder
Obezite çağın en büyük dertlerinden biri haline geldi. Türkiye ise bu konuda ne yazık ki gittikçe artan vakalara sahiptir. Uzmanlar, anneleri “Bebeğim çok zayıf, çocuğum hiç yemiyor” gibi söylemlerinde sakinleştiriyor ve çocuğun kilo alması için beslenme miktarını artırmayın şeklinde uyarıyor. Anne sütü ile beslenen bebekler ileride daha ideal, sağlıklı bir beslenme düzenine kavuşuyor ve aşırı kilo sorunu yaşamıyor.
Meme kanserine yakalanma riski büyük ölçüde azalır
Uzmanlar bebeğin ilk 6 ay anne sütü almasını mutlak suretle öneriyor ve mümkünse 1 yılı tamamlamalarını belirtiyor. Anneler, bebeklerini uzun süre emzirdikleri takdirde meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini o kadar düşürüyor. Anne sütü, bebeği beslerken aynı zamanda annenin kansere yakalanma riskini de azaltıyor.
 
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp