B3 Vitamini Nedir? Neden Gereklidir?

Tarih: 09.03.2018
 


B3 vitamini, “Niasin” olarak da bilinen, suda çözülebilen vitamindir. Isıya ve ışığa karşı inanılmaz bir dayanma gücü olan vitamin, özelliklerini koruma konusunda oldukça başarılıdır. B3 vitamininin en önemli ve bilinen işlevi enerji üretiminde aktif rol almasıdır. Vücudumuzdaki karbonhidrat, protein ve yağları enerjiye çeviren B3, sağlıklı bir günlük rutin için elzem olan vitaminler arasında gösteriliyor. Vitaminin bir diğer özelliği ise zihni canlandırma, çalıştırma özelliğine sahip olması. Düzenli B3 alımının Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalttığı gözlenmiştir.
B3 vitamin eksikliğinde ortaya çıkan belirtiler; zihin karmaşası, unutkanlık, bunama, ishal, deride kızarıklık, halsizlik, iştahsızlık, depresif ruh hali. Günlük hayatı ve sağlığı doğrudan etkilediği için düzenli olarak alınması gerekiyor. Elbette B3 vitamin alımında doz önemlidir. Çünkü fazla alınması durumunda karaciğeri olumsuz etkileyebiliyor.
B3 vitamini kırmızı et, beyaz et, ceviz, ayçekirdeği, avokado, mantar gibi besinlerde bulunuyor. Günlük alınması gereken B3 vitamin oranı ise sırasıyla şöyledir; çocuklarda 2 – 12 mg, yetişkin kadınlarda 14 mg, yetişkin erkeklerde 16 mg, gebe ve emziren kadınlarda ise 18 mg oranında belirlenmiştir.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp