Bilinçsiz Klima Kullanımı Enfeksiyona Neden Olabilir!

Tarih: 08.27.2018
 

Yaz aylarının bunaltıcı sıcağından ve aşırı nemli havasından kurtulmak için başvurulan yöntem klimalar oluyor. Ancak klimaların insanı hasta ettiği gerçeğini kabul etmek gerekiyor. Rahatlama sunsa da aslında klimalar vücudun ısı dengesinde ani değişimlere sebep olduğundan enfeksiyon oluşumuna neden oluyor. Klimalı ortamdan klimasız ortama geçiş, terliyken klimalı ortama girmek, klimalı ortamda buzlu içecek ve yiyecek tüketmek, klimanın soğuk fanına doğrudan maruz kalmak enfeksiyonu arttırıyor, kas ve kemik ağrılarına yol açıyor.
Klimalarla ilgili tek tehlike soğuk ve ani değişimler değil. Klimaların hava filtrelerinin kalitesiz olması, bakımsız kalması ne yazık ki hastalığa davetiye çıkarıyor. Filtrelerde biriken toz ve bakteriler doğrudan solunum yolu ile buluşarak kulak – burun – boğaz rahatsızlıklarına yol açıyor. Yaz aylarında sıklıkla filtreler temizlenmeli, uzman kişilerce klima bakımı ve temizliği sağlanmalıdır. Aksi halde yaz boyunca vücut mikroplara maruz kalır, hastalıklara zemin hazırlayabilir. Bu durumda, hastalığa yakalanmamak için bağışıklığı güçlendirmek ihmal edilmemeli.
Fiziksel anlamda rahtsızlık yaşamamak, bakteri oluşumunu önlemek, enfeksiyonlardan uzak kalmak için klimalı ortamda uzun saatler kalınmamalı, gerekirse klima çalışırken odanın iç kapısı diğer alanların da klimadan faydalanabileceği şekilde aralık bırakılmalıdır. Klima açıkken uyunacak ise mutlaka ince bir pike örtünmelidir, aksi halde fiziksel tutulmalar yaşanabilir.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp