Boğaz Ağrısı Sıcağı Neden Sevmez?

Tarih: 10.01.2018
 

Boğaz Ağrısı Sıcağı Neden Sevmez?

Toplumda kabul görmüş bir tedavi yolu sayılan sıcak çorbalar, çaylar ne yazık ki uzmanlar tarafından olumsuz karşılanıyor, yanlış olduğu söyleniyor. Uzmanlar, sıcak içeceklerin boğazdaki ağrıyı azaltmadığını, hastalıklı maddelere karşı mücadele etmediğini belirtiyor ve ekliyor; ‘Sıcak sanılanın aksine boğazdaki enfeksiyonu çoğaltır, ağrı oranını ise arttırır.”


Kulak Burun Boğaz Uzmanları, solunum yolu rahatsızlıklarında özellikle de boğaz ağrılarında sıcak sıvıların iyileştirici olmadığını belirtiyor. Toplumda kabul görmüş bir tedavi yolu sayılan sıcak çorbalar, çaylar ne yazık ki uzmanlar tarafından olumsuz karşılanıyor, yanlış olduğu söyleniyor. Uzmanlar, sıcak içeceklerin boğazdaki ağrıyı azaltmadığını, hastalıklı maddelere karşı mücadele etmediğini belirtiyor ve ekliyor; ‘Sıcak sanılanın aksine boğazdaki enfeksiyonu çoğaltır, ağrı oranını ise arttırır.”
Boğaz ağrılarında sıvı tüketimi yoğun olmalı ancak sadece sıcak içeceklere yönelmemek gerekiyor. Sıcağın psikolojik olarak rahatlatma hissi olsa da fiziksel anlamda boğazdaki rahatsızlığa fayda etmiyor. Boğazda bir şey tüketirken görülen her hareket ağrıyı arttıracağı için katı gıda yerine sıvı, sıcak yerine ise soğuk veya ılık şeyler tercih edilmelidir. Solunum yolları ne kadar az hareket ederse, baskıya maruz kalmazsa ağrı o kadar az olur. Elbette iyileşme sürecini hızlandırmak için vitamin desteği almak, bol su içmek gerekiyor. Ayrıca, pastil veya gargara kullanımının da faydası vardır. Hassas bünyelerde ise evde tedavi yöntemi yerine doktor tedavisi uygulanmalıdır.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp