Boğaz Ağrısına İyi Gelen Baharatlar

Tarih: 02.25.2019
 

Boğaz ağrısını her evde bulunan baharatlarla dindirmek mümkün olabilir. Yoğun antibiyotik tüketimini azaltmak için doğal tedavi sağlayan baharatlar kullanılarak çaylar hazırlanabilir, vitamin desteğiyle boğaz yumuşatılabilir. İşte boğaz ağrısına iyi gelen baharatlar;
Zerdeçal: Her derde deva zerdeçal, doğal tedavi yönteminde etkili bir baharattır. Boğaz ağrısının azaltılmasına, ses kısıklığının giderilmesine ve virüslerin dışarı atılmasına faydalıdır. Zerdeçal; süt, bal, ılık su ile karıştırılarak içilebilir.
Karabiber: Karabiber güçlü yapısı ve bileşenleriyle boğaz ağrısı ile birlikte kronik öksürüğe iyi geliyor. Ilık süte karabiber ekip birkaç gün düzenli içmek ses kısıklığını ve öksürüğü azaltmada fayda sağlıyor.  
Zencefil: Bal ve zencefil ikilisi evde şifa deposu olarak kabul ediliyor. Zencefilin rendelenerek bal, süt, su ile karıştırılıp tüketilmesi boğaza iyi geliyor. Özellikle kronik öksürük ve ağrılarda zencefil etkili sonuçlar veriyor.
Tarçın: Tarçın yiyecek ve içeceklerde farklı aromalar veren çok yönlü, zengin bir baharat. Boğaz ağrısına karşı tarçını su, süt, bal ile karıştırarak kullanmak mümkün. Öte yandan bitki çaylarına tatlandırmak amacıyla da tarçın dökmek boğazı rahatlatıyor.
Nane: Nane aroması tek başına dahi boğaz ağrısını rahatlatmaya yetiyor. Nane genellikle limon ve bal ile harmanlanarak tüketiliyor. Sıcak su ve birkaç dal nane yaprağı boğazda yanma hissedildiği anda tüketildiğinde ağrının şiddetlenmesini önlüyor.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp