Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Öneriler!

Tarih: 01.25.2019
 

Soğuk algınlığı, grip, nezle, enfeksiyon, bademcik gibi kış mevsiminde çok görülen hastalıkların hemen hepsinde boğaz ağrısı kendisini gösteriyor. Henüz hastalığa yakalanmadan önce dahi boğazınızda hissettiğiniz kuruluk, hafif ağrı, gıcık ve tat değişikliği gibi unsurlar hastalığın habercisidir. Aslında tam bu aşamada yapacağınız şeyler ile hastalığın vücudunuzu sarmadan dışarı atılmasına ya da ileri seviyeye ulaşmasını önleyebilirsiniz. Boğaz ağrıları bir noktadan sonra kronik öksürüğe ve ses kısıklığına dönüşebiliyor. Konuşurken bile boğazda ağrının hissedilmesi, ses tellerindeki rahatsızlığı belirtiyor. Evde kolaylıkla bulabileceğiniz bazı ürünleri kullanarak, boğaz ağrısının henüz başlangıcındayken ağrıyı dindirmek ve ilerlemesini durdurmak mümkün olabilmektedir. İşte boğaz ağrısına çözüm olacak öneriler;
Boğaz pastilleri kullanın
Boğaz pastilleri boğaz ağrılarında belki de dünyanın en lezzetli ve kolay tedavilerinden birini sunuyor. Boğaz ağrısı günlük hayatı ve uykuyu çok etkilediğinden kendi kendine geçmesini beklemek zor bir hafta geçirilmesine neden oluyor. Üstelik önlem alınmadığı müddetçe şiddetleniyor ve enfeksiyona dönüşüyor, en sonunda ilaç kullanılması zorunda kalınıyor. Birçok kişi tablet, şurup gibi yutulan ilaçları tüketmede zorluk yaşıyor, bu yüzden iğne olmak zorunda kalıyor. Uzmanlar bu aşamaya gelmeden boğaz ağrılarının önlenebileceğini belirtiyor ve boğaz pastillerinin kullanılmasını öneriyor. Eczanelerden satın alabileceğiniz pastiller, emilerek kullanılıyor. Pastil emilirken ağız içerisindeki tükürük üretimi artar, boğaz daima nemli kalır. Boğazın kuru kalması tahriş olmasına yol açtığı için, pastil sayesinde nemlendirilmesi boğaz tahribatını önler. Pastiller genellikle lezzetli bir tada sahiptir, hiçbir koku veya tat rahatsızlığı vermeden boğazınızı rahatlatır. Genel olarak pastillerin ortak kullanım amacı boğazı rahatlatmak iken, bazı pastiller içerdikleri farklı etken maddeler nedeniyle bir adım daha öne çıkıyor. Boğaz mukozasını koruyarak tedaviye destek olabilen ve boğaz enfeksiyonu oluşumunu önleyebilen pastiller olduğu gibi, bağışıklığı güçlendirici etkisi olan pastiller de mevcuttur ve böylece tedavinin hızlı sonuç vermesi de sağlanabilmektedir. Pastilleri gönül rahatlığıyla kullanabilir, boğazınızdaki ağrıları hafifletebilirsiniz. Pastillerin sandığınızdan daha etkili ve pratik bir doğal tedavi sunduğunu unutmayın. 
Antienflamatuar etkili gargaralar kullanın
Neredeyse her evde bulunabilen antienflamatuar etkili gargaralar, boğaz ağrısının hissedildiği ilk anlardan itibaren alınırsa boğazdaki ağrı hafifler, iltihap oluşumu önlenebilir. Fakat bu gibi gargaraların ilaç etken maddesi içerdiği unutulmamalı, belirtilen günlük kullanım miktarından daha fazla alınmaya çalışılmamalıdır. Elbette alerjik bünyeler kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
Tuzlu su ile gargara yapın
Tuzlu su ile gün içerisinde birkaç kez gargara yapmak ağız içerisindeki ve boğazdaki iltihap oluşumunu önler, mikropları öldürür ve boğazı rahatlatır. Elbette sadece bir kez yapmak yeterli olmaz. Boğaz ağrısının hissedildiği ilk an yapmalı ve geçene kadar günde birkaç defa bu uygulamayı tekrarlamalısınız. Tuzlu su ile yapacağınız gargara, boğazınızdaki şişkinliği azaltır, mukusun gevşemesini sağlayarak boğazın tahriş olmasını önler. Boğaz şişken yapılan yeme – içme hatta yutkunmada bile şiddetli ağrılar yaşandığından en hızlı ve doğal çözüm tuzlu su gargarasıdır. Gargara için bir bardak suya bir tatlı kaşığı kadar tuz atılıp eritilmesi yeterlidir. Hiçbir şekilde tuzlu suyu ağzınızda çalkalayamıyorsanız tuz miktarını yarım kaşık yapıp içerisine biraz da bal ekleyerek yeniden deneyebilirsiniz.
Bol sıvı tüketin
Zencefil çayı, kış çayı, ıhlamur, nane limon, ılık su, ballı su, çorbalar boğaz ağrılarına çok iyi gelir. Doktorlar ilaç kullanımından ziyade önceliği bol sıvı kullanımına veriyor. Boğazınızdaki tahribatı önlemek, mikropları dışarı atmak için bol miktarda sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin. Ancak sıvıları çok sıcak değil de, ılıtarak içmeniz boğaz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp