Boğaz Enfeksiyonları Kalp Hastalığını Tetikliyor

Tarih: 06.13.2018
 

Kalp romatizması şeklinde bilinen akut romatizmal ateş hastalığı, küçük yaşta karşılaşılan kalp rahatsızlıklarının temel sebeplerinden biri kabul ediliyor. Kardiyoloji uzmanları, boğaz enfeksiyonlarının tedavi edilmemesi veya hiçbir önlem alınmaması halinde ilerleyen yaşlarda kalp hastalıklarına zemin hazırlayacağını belirtiyor. Müdahale edilmeyen boğaz iltihapları birkaç hafta içerisinde yeni rahatsızlıkları tetikliyor, bilhassa kalbi etkiliyor
Doktorlar, toplu yaşam alanlarının ne kadar tehlikeli olduğunu vurguluyor. Hastane, okul, yurt, park gibi ortak alanlarda önlem alınmaması kalp hastalığının gelişme ihtimalini artırıyor. Elbette erken teşhis ile kalpteki sorun oluşmadan tedavi olmak mümkündür. Boğaz iltihaplarında ilaçlı ve ilaçsız tedavilerle riskler azaltılıyor. Kalp romatizmasına bağlı hastalıklarda eser miktarda uygulanan ilaçlı tedavi yapılmakta, ilacın yetersiz kaldığı son aşamada ise cerrahi tedavi uygulanmaktadır. 

Önlem Alarak Tehlikeleri Uzaklaştırmak Mümkün

Erken tanı ve tedavi ile boğaz iltihapları kontrol altına alınıp tedavi edildiğinde, ilerleyen yaşlarda görülecek romatizmal kalp rahatsızlıkları büyük oranda azaltılmış oluyor. Uzmanlar, koruyucu tedavilerin kalp kapaklarında oluşabilecek hasarı en aza indirgeyeceğini belirtiyor. İlaçsız doğal önlemler arasında dinlenmek, su ve benzeri sıvı tüketimini artırmak, bağışıklığı güçlendirmek, enfeksiyon kapmamak için yakın temastan kaçınmak, düzenli beslenmek ve belirtiler görüldüğünde doktora gitmek boğaz iltihaplarından, kalp hastalıklarından korunmanın yolları arasındadır. 
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp