Boğaz Pastili Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Tarih: 10.01.2018
 

Boğaz Pastili Ne Zaman Kullanılır?

Boğazda hissedilen yanma, tahriş, ses kısıklığı, yutkunma zorluğu gibi farklı sorunlara çözüm için kullanılır. Özellikle kış aylarında karşılaştığımız bu durumları gidermek için Kulak burun ve boğaz hastalıkları uzmanları, boğazınızı rahatlatmak amacıyla pastil kullanabileceğinizi belirtiyor.


Boğaz Pastili Nedir?

Boğaz pastili, boğaz enfeksiyonlarında boğazdaki ağrıyı dindirmek, yutkunmayı daha kolay hale getirmek amacıyla özel olarak üretilmiş, çiğnenerek veya emilerek tüketilebilen tıbbi bir üründür.

Boğaz pastili, uzmanların kış ayına adım attığımız şu günlerde kullanmamızı önerdiği bir üründür. Aniden yükselen ve düşen hava sıcaklıklarının oluşturduğu dengesizlik, vücudu hazırlıksız yakalıyor. Isı değişimlerinden olumsuz etkilenen boğazda enfeksiyon gelişiyor. Kulak burun ve boğaz hastalıkları uzmanları, boğazınızı rahatlatmak amacıyla pastil kullanabileceğinizi belirtiyor. Boğaz pastillerinin ortak amacı boğazı yumuşatmak ve ağrıyı azaltmak olurken, aynı zamanda farklı etkilere de sahip olabiliyorlar. Boğazda hissedilen yanma, tahriş, ses kısıklığı, yutkunma zorluğu gibi farklı sorunlara çözüm sağlayacak içeriklere sahip boğaz pastili, mevsim geçişlerinde güçlü bir destek sağlıyor. Bazı boğaz pastilleri de boğaz mukozasını koruyor ve bağışıklığı geliştiriyor, böylece boğaz enfeksiyonuna ve soğuk algınlığına daha yakalanmadan veya henüz başındayken önlemi almaya yardımcı oluyor. Pastil çocuklar tarafından kullanılıp kullanılamayacağı ise içeriğine göre değişkenlik gösteriyor. Obezite sorunu yaşayanlar, diyabet hastası olanlar veya şeker almak istemeyen kişiler için içeriğinde şeker bulunmayan boğaz pastilleri de satılıyor. Boğaz pastilini alarak gün boyu yanınızda taşıyabilir, ani ısı değişimlerinden etkilendiğinizde talimata göre kullanabilirsiniz. Anında rahatlık sağlayarak günü kolay geçirmenize yardımcı olur. Uzmanlar, ısı değişimlerinin etkisini anında hissedebileceğimizi belirtiyor. Hava değiştiğinde burun kanallarındaki damarlarda daralma ortaya çıkıyor. Bu daralma bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor ve virüslerin çoğalmasına zemin oluşturuyor. Neticede ise enfeksiyonlar meydana geliyor. Boğaz pastilleri bu bağlamda boğazı rahatlatmak veya korumak için en etkili ve pratik tıbbi destektir. 
 

Boğaz Pastilinin Kullanımı

Boğaz pastilinin kullanımı oldukça basittir. Her boğaz pastilinin içeriğinin farklılığından kaynaklı olarak kaç yaşından itibaren kullanılabileceği ve günlük ne kadara kadar alınabileceği ambalajı üzerinde belirtilmektedir. İçerisinde ilaç etken maddesi olan pastillerin haricindeki diğer pastillerin kesin olarak günde alınması gereken sabit bir adedi yoktur. Günlük alınabilecek maksimum miktar önerisinde bulunulmaktadır ve kişinin ihtiyacına göre belirtilen bu adede kadar istendiği zaman, istendiği miktarda kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Çocukların kullanımına uygun pastil çeşitleri ise kısıtlıdır.  4 yaş altı çocukların ise boğaz pastili kullanması önerilmiyor.

Boğaz Pastilinin Faydaları

Ses kısıklığı: Boğaz enfeksiyonların çok sık görülen şey ses kısıklığıdır. Kişiler ses kısıklığı boyunca zorluk yaşar; konuşmaya çalıştıkça boğazı acır. Boğaz pastili, bu tür etkileri geçirmede hızlı bir destektir.

Boğaz ağrısı: Yutkunma zorluğu, soğuk – sıcak bir şeyler yiyip içerken hissedilen ağrı, açık havada havanın boğaza nüfuz etmesiyle hissedilen yanma ve benzeri tüm ağrısal etkilerde boğaz pastili şifa deposudur. İçerdiği besin kaynakları nedeniyle pastil rahatlatıcıdır. Boğaz pastilini ilk ağrı hissedildiği andan itibaren kullanırsanız boğanızdaki acı artmadan etkiyi azaltabilirsiniz.

Boğaz şişkinliği: Uzun süren boğaz enfeksiyonlarında şişme başta olmak üzere acı, kuruluk, tahriş ve yutkunma zorluğu oluşur. Boğazın her iki bölümünde bulunan bademciklerin iltihaplanması sonucu şişen boğaz için pastiller ideal bir tedavi desteğidir. Pastilleri birkaç saat aralıklarla uygun dozlarda tüketmek gün boyu rahatlamanızı sağlar.

Öksürük: Kronik öksürük ne yazık ki kişiyi fiziksel anlamda zorlarken aynı zamanda yaşam kalitesini düşürür. Sosyal, iş ve eğitim çevresinde rahat diyalog kurmayı önler. Konuştukça kuruyan boğaz daha fazla öksürüğe yol açar. Özellikle de gece uykuları minimum seviyeye düşer. Gün içinde boğazı sürekli nemli tutmak, boğaz pastilleri kullanmak yapabileceğiniz en etkili iyileşme çabası olur. Pastil haricinde bol su tüketmek de gerekiyor.

Nefes darlığı: Solunum yolu enfeksiyonlarında nefes darlığı genel anlamda görülüyor. Burun kanallarının tıkanması veya kişinin astım gibi farklı sorunlarının olması nefes almayı zorlaştırıyor. Boğaz pastilleri daha ferah nefes alınmasına yardımcı oluyor.


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp