Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir? Evde Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Tarih: 12.28.2018
 

Sonbahar ve kış aylarında meydana gelen boğaz şişmesi, boğazın iki kenarında yer alan bademciklerin iltihaplanması neticesinde olur. Aslında bir anlamda vücut savunma mekanizmasının zayıfladığını gösteren bu durum, kötü bakterileri işaret eder. Boğaz şişkinliği, bademcik iltihaplanmasını ifade ederken diğer yandan lenf bezlerindeki büyümeyi gösterir. Lenf bezleri, vücut savunma mekanizmasında görev alır; koltuk altı, göğüs boşluğu, boyun, karın gibi bölümlerde yayılmıştır. Lenf bezleri, vücuttaki bakteri ve mikropların bağışıklık sistemini zayıflatmasını önler, mikropları adeta bir süzgeçten geçirir. Bu yüzden lenflerin şişmesi, iltihaplanması veya başka bir sorun çıkarması bir sağlık probleminin ortaya çıktığını gösterir. Uzman doktorlar bu sorunu bulup tedavi etmelidir.
Boğaz şişmesinin nedenleri;

  • Grip, nezle, enfeksiyon,
  • Diş apsesi
  • Bademcik iltihabı
  • Kızamık
  • Kabakulak
  • Öpücük hastalığı
  • Cilt enfeksiyonları
  • Romatizmal hastalıklar
Boğaz şişmesiyle birlikte boğazda; şişkinlik, ağrı, yutkunma zorluğu, ateş, öksürük, terleme ve burun akıntısı görülebiliyor.
Boğaz şişmesine iyi gelen, evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri şöyledir;
Sıcak kompres: Sıcak kompres kan akışını hızlandırır ve boğazdaki şişkinliğin kısa sürede inmesini sağlar. Sıcak suya batırılmış yumuşak, temiz bir bezi boğaza sarmak yeterlidir. Bezi arada tekrar sıcak suya batırıp tazelemeyi unutmayın. Alternatif olarak; bir havluyu ütüleyip aynı işlemi tekrar edebilir veya sıcak su torbasını aşırı sıcak su olmayacak şekilde doldurup dikkatlice uygulayabilirsiniz.
Ballı su: Boğaz şişkinliğinde en eski dönemlerden bu yana kullanılan etkili tedavi yöntemlerinden biri elbette bal oluyor. Hakiki bal bulunması halinde, bir bardak ılımış suya 1 tatlı kaşığı bal, birkaç damla limon ve isteğe göre bir çubuk tarçın koyup içebilirsiniz. Bu karışımı gün içerisinde birkaç defa içmek etkili sonuç verir, boğazda muazzam bir rahatlama sağlar. Bal içerdiği antibakteriyel maddeler sayesinde tatlı bir kahvaltılıkla birlikte aslında tam bir şifa kaynağıdır. Boğaz ağrılarında, şişkinliklerinde ballı su ve süt yumuşama sağlıyor, kişiyi rahatlatıyor.
Tuzlu su gargarası: Enfeksiyon kapmak suretiyle boğazınızda şişme olduysa eğer en basit ve klasik yöntemle şişkinliği tedavi edebilirsiniz. Yapmanız gereken şey; bir bardak ılık su içerisine 1,5 tatlı kaşığı tuz atıp karıştırın. Karışımı gargara yapın. Bu işlemi gün içinde birkaç saat yapmak daha hızlı ve sonuç odaklı tedavi sağlar.
Isırgan otu çayı: Isırgan, idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Bir tutam ısırganı, su ile kaynatıp, demleyin. Demlendikten sonra süzerek için. Tadını sevmeyenler bal ile karışımı tatlandırabilir. Isırgan çayını gün içerisinde birkaç bardak içebilirsiniz.
Zerdeçal ve bal karışımı: ağrıyı alma özelliğine sahip, antienflamatuar olan zerdeçal, sadece bir kaşık ile şifa dağıtıyor. Bir tatlı kaşığı toz zerdeçal ile birlikte balı, ılık suda karıştırıp birkaç gün boyunca için boğazınızdaki şişlik inecek, ağrı dinecek ve boğazdaki sertlik yumuşayacak. Zerdeçalı su yerine süt ile karıştırarak de içebilirsiniz. Tatlandırmak için ise bal ve tarçın kullanabilirsiniz.
Hint yağı masajı: Evde Hint yağı varsa eğer, soğutulmuş Hint yağını boğazınızdaki şiş bölgeye masaj hareketleriyle sürebilirsiniz. Birkaç dakika yapacağınız yağ masajı, bir süre sonra şişkinliğin hafiflemesine ve daha rahat yutkunmanıza yol açar.
Ekinezya çayı: Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kış hastalıklarıyla savaşan ekinezya çayı, boğaz şişkinliğine birebir tedavi sunuyor. Ekinezya, aynı zamanda kanı temizleyici bir etkiye sahip olduğundan detoks yapmanızı sağlar, vücudunuzu temizler. Günde 2 bardak kadar ekinezya çayı hazırlayıp içerek boğazınızı rahatlatabilirsiniz. Uzmanlar, ekinezyanın bir haftadan fazla düzenli olarak tüketilmesini önermiyor.