C Vitamini Neden Gereklidir?

Tarih: 06.20.2018
 

Limon, portakal, mandalina gibi narenciye ürünlerinde ve yeşilliklerde bulunan C vitamini; sağlıklı bir bireyin sağlıklılığının devamı için en azından günlük 80 mg alınmalıdır. Vitaminin eksikliği kişilerde zayıf bir bünye, sık hastalık, enerji düşüklüğü, kronik yorgunluk, cilt kanamaları, uzun süren iyileşme dönemleri, dişeti kanamaları, burun kanaması, ciltte dökülmeler, hazımsızlık, şişkinlik gibi çeşitli etkilere sebep olur. Kaliteli, sağlıklı ve enerjik bir yaşam için düzenli olarak C vitamini alınmalıdır. Uzmanlar yoğun tempoya ayak uydurmak, mevsimsel hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeyi, C vitamini içeren besinlerin tüketilmesini öneriyor.
Psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları olanların, yoğun çalışanların, geç iyileşenlerin, az uyuyanların, aşırı sigara ve alkol tüketenlerin, kortizon kullananların, şeker hastalarının, kabızlık gibi sindirime bağlı problem yaşayanların ve daha birçok kişinin C vitaminine fazlasıyla ihtiyacı vardır. Uzmanlar yoğun ihtiyaç karşısında doğal beslenmeye ek olarak C vitamini takviyesi önerebiliyor.
C vitamini birçok doğal gıdada bulunduğu için düzenli beslenmek, kısa ve orta vadede vitamin seviyesini düzene sokuyor. Gün içinde suya limon sıkıp alkali hale getirmek dahi büyük fark yaratıyor.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp