C Vitamini Sayesinde Polen Alerjisiyle Savaşın!

Tarih: 04.12.2019
 

İlkbahar kuş cıvıltıları, rengârenk çiçekler ve ışıltılı bir güneş ile geliyor ancak polene alerjisi olan kişiler için sıkıntı başlıyor. Zira çiçeklerdeki polenlerin havaya karışıp alerjiyi tetiklemesi baharda dışarı çıkmayı zorlaştırıyor. Polen alerjisi için birçok öneriler veriliyor ancak hepsi dış etkenlerden korunmaya yönelik şeyler. Uzmanlara göre polenlerden C vitamini ile kurtulmak, polen alerjisini minimum seviyede yaşamak mümkündür.
Uzmanlar C vitamininde bulunan “quercetin” isimli bir maddenin polen alerjisine iyi geldiğini belirtiyor. Bu madde burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma ve öksürme gibi etkileri yumuşatıyor, rahatlama sağlıyor. C vitamini bağışıklık sistemi için son derece önemli bir vitamin olup, bahar alerjilerinde kişiyi rahatlatma özelliğine sahiptir. C vitamini alımını beslenme ya da takviye şeklinde alarak ilkbahar, yaz mevsimlerinde polenlerden korunabilirsiniz.
C vitaminine ek olarak B1, B2, A ve E vitaminleri; potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller burun tıkanıklığını önleme, bünyeyi güçlendirmede etkilidir. Bahar alerjisinde doğal elma sirkesinin de iyi geldiğini belirten doktorlar, elma sirkesinin tüketilmesini öneriyor.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp