Çocuklarda Kışın En Çok Rastlanılan Hastalıklar Nelerdir?

Tarih: 01.30.2019
 

Soğuk havalar kendini gösterdiği andan itibaren risk grubunda olan kişiler öncelikli olarak bebekler ve çocuklardır. Bünyeleri henüz hassas olduğundan başkalarından çok çabuk hastalık kapıyor, soğuk havalardan çabucak etkileniyorlar. Kreş, anasınıfı, okul, park, alışveriş merkezi gibi yerlerde hastalık kapmak hızlı bir süreçtir. Çocuklar kış boyunca genel anlamda üst solunum yolu hastalıklarına yakalanıyor. Ancak yetişkinler kadar güçlü geçirmeyebiliyorlar. Özellikle henüz çok küçük olan çocuklar daha ağır geçiriyorlar. Çocukların tedavisinde antibiyotik kullanımı gerektirebiliyor. Çocuklarda bazen durum kötüye gittiğinden evde bakım yetersiz kalıyor, hastaneye yatış zorunlu olabiliyor. Hastalık ilerlemeden önce alınacak önlemler arasında, çocukların bağışıklıklarını güçlendirmek birinci sırada yer alıyor. Bu amaçla sağlıklı beslenme, bağışıklığı güçlendiren doğal takviyeler ve pastiller önemli destek sağlıyor.
İşte kışın çocukların yakalandığı hastalıklar;
Grip (İnfluenza): En sık görülen kış hastalığıdır. Küçük – büyük herkes gribe yakalanıyor. Gribin etkileri diğer üst solunum yolu hastalıklarına göre daha ağırdır. Hastalığın bulunduğu bir havayı solumak bile gribe yakalanmaya yetiyor. Grip, kişiye bağlı olarak farklı geçebiliyor. Örneğin bazı çocuklarda hafif geçerken, bazı çocuklarda hastaneye yatacak kadar ağır geçebiliyor. Bazen ilaçsız, bazen yoğun ilaç tedavisi uygulanıyor. Boğaz ağrısı, kas ağrıları, burun akıntısı, yüksek ateş, kusma, öksürük, ciltte kızarıklık, ishal çocuk griplerinde görülen etkilerdir. Çocuk doktorları, enfeksiyon olmadığı hallerde gereksiz yere antibiyotik kullanılmasını önermiyor, uygun ilaç tedavisiyle birlikte tedaviye destek sağlayabilecek takviye önerilerinde bulunabiliyor. Ayrıca çocukların grip salgını olduğu dönemlerde çok fazla kalabalık ortama girmemesi, temiz hava alması öneriliyor.
Akut bronşiyolit: 0 – 2 yaş grubu arasındaki çocuklarda sıklıkla görülen akut bronşiyolit, üst solunum yolunda nefes alma zorluğu, hırıltılı nefes şeklinde kendini gösteriyor. Bebeklerin sigara içilen ortamlarda bulunması hastalığa sebep oluyor. Belirtileri burun akıntısı ve hafif ateştir, sonrasında ise hızlı nefes alma, hırıltılı nefes alıp verme şeklinde devam edebiliyor. Bu hastalık görüldüğünde veya belirtiler hissedildiğinde doktora görünmek gerekiyor. Zira müdahale edilmezse hastalık ilerleyebiliyor. Çocuklar sıvı kaybettiğinden yine bu dönemde sıvı tüketiminin dengeli olması gerekir.
Pnömoni (zatürre): Çocuklarda görüldüğünde oldukça tehlikeli olan pnömoni ya da zatürre; zor nefes alma, halsizlik, göğüs – karın ağrısı ile beliriyor. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, erken teşhis ile zatürreenin başlangıç aşamasında hastalığı kontrol altına alıyor. Zatürre çocuklar için oldukça tehlikeli bir hastalık; 1 ila 4 yaş arası çocuklarda çok sayıda ölüm yaşanmıştır. Tanısı, tedavisi her zaman çok önemlidir. Ani ısı değişimleri çocukların kolayca hastalığa yakalanmasına neden oluyor. Hava değişimlerinde dikkatli olmak, C vitamini alımı yapmak çocukları korumada basit önerilerdir.  
Orta kulak iltihabı (OTİT): grip, nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının ardından ortaya çıkan orta kulak iltihabı, kulak ağrısı, yüksek ateş, işitme kaybı yaratabiliyor. Özellikle gece vakitlerinde orta kulak iltihabı şiddetleniyor, basınca bağlı olarak daha da ağrımasına sebep oluyor. Tedavisinde genellikle antibiyotik uygulanıyor. Zararlı bakterilerin boğaz ile kulak arasına yerleşmesi çocukların ağrılı bir süreç yaşamasına neden oluyor.
Soğuk algınlığı (Nezle): Soğuk algınlığı gribe göre daha hafif, fakat daha sık görülen bir kış hastalığıdır. Bir çocuk kış boyunca 5 – 6 defa nezle olabiliyor. 100’e yakın birçok virüsün neden olduğu nezle; boğaz ağrısı, burun akıntısı, hafif ateş, halsizlik, iştahsızlık, burun tıkanıklığı ile birlikte geliyor. Bebeklerde ise nefes alma problemi, beslenme zorluğu, yorgunluk, huzursuzluk, uykusuzluk gibi daha ağır sonuçlarla karşılaşılıyor. Yaklaşık bir hafta süren soğuk algınlığı, bol sıvı tüketimi ve bağışıklığı destekleyici takviyeler ile daha rahat atlatılıyor. Öksürük ise birkaç hafta daha devam edebiliyor. Böyle durumda doktor veya eczacı önerisiyle bir öksürük şurubu kullanmak gerekli olabiliyor.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp