Çocukları Tehdit Eden Kış Hastalıkları

Tarih: 06.01.2018
 

Grip: Yüksek ateş, vücut kırıklığı, baş - boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gribin belirtileridir. Nezleye oranla daha şiddetli bir hastalıktır, tedavi edilmediği takdirde daha büyük rahatsızlıklara zemin hazırlayabilir. Bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve gürültüden uzak durmak hastalığın tedavisinde önemlidir.
Zatürre: Yüksek ateş ve balgam belirtileriyle kendisini gösteren zatürre, bebeklerde ve çocuklarda maalesef çok ciddi, ölümcül sonuçlara sebep olan bir hastalıktır. Belirtiler görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.
Orta kulak iltihabı: Rahatsızlığın nedeni üst solunum yolu enfeksiyonudur. Kulak ağrısı, yüksek ateş, huzursuzluk sık görülen belirtilerdir. Bu rahatsızlık kendi kendine geçen bir rahatsızlıktır ancak küçük yaştaki çocuklarda başka hastalıklara zemin oluşturabileceği için doktora danışarak antibiyotik desteği alınmalıdır.
Sinüzit: Her yaştan insanda görülen sinüzit, solunum yoluyla bulaşan mikroplar nedeniyle ortaya çıkıyor. Belirtileri; koyu yeşil burun akıntısı, baş, diş ve diş eti ağrısı, burun tıkanıklığıdır. Bebeklerde ve çocuklarda huzursuzluğa yol açtığından belirtiler ilk fark edildiğinde tedaviye başlanmalıdır.
Boğaz enfeksiyonları: Yüksek ateş, baş ağrısı, kuru öksürük, boğaz ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkan boğaz iltihapları, doktor gerekli gördüğü takdirde antibiyotik tedavisi ile ortadan kaldırılabiliyor. Tedavi edilmediği takdirde iltihaplar, iç organlara zarar verebiliyor.
Soğuk algınlığı: Solunum yolu ve yakın temas ile bulaşan bir hastalık olan soğuk algınlığı veya nezle; seri hapşırık, burun akıntısı, boğazda kaşıntı ve bazı hallerde öksürük şeklinde ortaya çıkıyor. Herhangi bir aşısı bulunmuyor. İlaç desteği, bol sıvı tüketimi ve dinlenme sonucunda, birkaç güç içerisinde tedavisi sağlanabiliyor.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp