D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Tarih: 12.07.2018
 

D vitamini yüzde 90 oranında güneşin etkisiyle sağladığımız bir vitamindir. Cilt güneş ile temas ettikçe vücut D vitamini üretir. Bu yüzden günde 15 ila 20 dakika kadar öğlen güneşi altında güneşlenmek gerekiyor. Güneşe çıkmak önerilen şey olsa da çalışma saatleri dolayısıyla güneşten mahrum olanlar var. Böyle anlarda beslenme devreye giriyor. Süt ve süt ürünleri, balık yağı, yumurta sarısı, yağlı balıklar, süt gibi D vitamini yönünden zengin ürünler yiyip içilmeli ve D vitamini içerikli takviyeler kullanılmalıdır. D vitamini eksikliğinde; saç dökülmesi, dikkat bozukluğu, kemik erimesi, kemik hassasiyeti, yaraların geç iyileşmesi, unutkanlık, uykusuzluk, çocuklarda gelişim yavaşlığı, kilo problemleri yaşama gibi belirtiler görülür. D vitamini depoları uygun şekilde doldurulmadığı takdirde, kişilerde birçok rahatsızlık ortaya çıkar. İşte D vitamini yoksunluğunun yol açtığı hastalıklar;
Bağışıklık sistemi zayıflar: D vitamini eksikliğinde belirtilerden biri bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Vücut vitamin noksanlığında güçsüz düşer ve ne yazık ki çok sık hastalanır. D vitamini, virüsleri yok etme, kötü bakterilerle mücadele etme görevi olan T hücrelerini harekete geçirir. D vitamininden mahrum kalan hücreler, görevini yerine getirmediği için hastalıklar kaçınılmaz olur. D vitamini ve bağışıklık sistemi üzerine yapılan araştırmalar, D vitamininin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği görülmüştür.
Kas ve kemik ağrıları: D vitamininin kas, kemik ve kıkırdak dokusu üzerindeki etkisi bilinen bir gerçek. Vücut D vitamini eksikliği yaşadığında kas ve kemik ağrıları, eklem ağrıları ortaya çıkar. Günlük yaşamda yürürken veya bir şeyleri taşırken bu ağrılar yoğun olarak hissedilir. Kaslarda yaşanılan kramplar da aynı şekilde bu dönemde sıklaşır. D vitamini, kalsiyumun kemiklerde tutunmasında rol oynadığından, eksik olması kalsiyumun depolanmasını da olumsuz etkiliyor. Önlem alınmadığı takdirde D vitamini eksikliği; osteoporoz, romatizma, fibromiyalji, MS, kireçlenme gibi hastalıklara zemin hazırlar. Bu hastalıkların hepsi kemik ve eklem ağrılarıyla kendini belli eder.
Halsizlik & Kronik yorgunluk: Sürekli halsiz ve yorgunluk hissedenlerin en büyük sorunu D vitamini eksikliğidir. Gün içinde fiziksel hiçbir şey yapılmadığı halde bu yorgunluk ve halsizlik hali yaşanır. Bu konuda yapılan araştırmalar halsizlik ve yorgunluğun, çabuk yorulmanın D vitamini eksikliğinden kaynaklandığını göstermiştir. D vitamini takviyesi ile bu sorundan kolayca kurtulmak mümkündür.
Depresyon: D vitamini eksikliğinin depresyona yol açtığını duymak şaşırtıcı olabiliyor ama gerçek bu. D vitamini mutluluk (serotonin) hormonu salgılamada etkili rol oynuyor. Vücutta eser miktarda D vitamini olmaması, mutluluk hormonlarının salgılanmasını önler. Bu yüzden kişi kendini mutsuz hisseder. Özellikle kış aylarında D vitamini eksikliği sık yaşandığından depresyona girenlerin sayısı çoğalır.
Aşırı terleme: D vitamini olmadığında vücutta ter miktarı artar. Özellikle de baş bölümünde aşırı terleme görülür. Vücut sıvı bakımından dengesini korumak, vücut sıcaklığını ayarlamak için D vitamininin görevlerinden yararlanır. D vitamini az olduğunda elbette aşırı terleme meydana gelir.
Yüksek tansiyon: Normalde çok fazla tansiyon problemi yaşamayan kişilerin belli bir dönemde tansiyon rahatsızlığı yaşamasının sebeplerinden biri D vitamini eksikliğidir. Eğer sebepsiz bir şekilde tansiyon dengesizliği varsa D vitamini depolarının ne durumda olduğunu test etmek gerekiyor.
Sedef rahatsızlığı: Cilt hastalıkları arasında çok yaygın olan sedef hastalığı, D vitamini eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklardan biri. Sedef, yeterince güneş görmekle kontrol altına alınabiliyor. Sedef hastalığı yaşayan kişilerin, D vitamini seviyesini kontrol etmesi önerilir.
Saç dökülmesi: Mevsimler değişirken yaşanılan saç dökülmelerinin ana sebeplerinden biri elbette D vitamini eksikliği. Günde 100 tele kadar saç dökülmesi normal kabul ediliyor. Ancak daha fazlası bir soruna işaret ediyor. D vitamini eksikliği saç kayıplarına yol açar.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp