D Vitamini ile Romatizmadan Korunun!

Tarih: 09.27.2018
 

Kas ve kemik ağrıları yaşam kalitesini düşüren ve kişilerde sürekli rahatsızlık hissi veren önemli sorunlardır. Eklem ağrılarının, kas – kemik hassasiyetinin sebeplerine bakıldığında D vitamini eksikliği kendisini gösteriyor. Birçok romatizmal hastalıkta görülmüştür ki; D vitamininden yeterince faydalanamamak kişilerde romatizmaya sebep oluyor.
D vitamini eksikliği osteoporoz problemini ortaya çıkarırken doğrudan romatizmaya sebep olmuyor. Ancak uzmanlar romatizma, osteoporoz ve benzeri rahatsızlıkların tedavisinde kalsiyum ile birlikte mutlaka D vitamini takviyesi uyguluyor. Hastalar D vitamini takviyesi sayesinde eklem, kas ve kemik sisteminin daha güçlü olduğunu hissediyor. Özellikle de takviye yürüyüş gibi basit egzersizlerle tamamlandığında yaşanılan sorunlar uzun vadede ortadan kalkıyor.
D vitamini birçok hastalığın tedavi aşamasında çok önemli yer tutuyor. Bilimsel araştırmalarla da desteklenmiş olan bu durum, D vitaminini elzem hale getiriyor. Kanser gibi ciddi hastalıklardan korunmak amacıyla, kandaki D vitamini seviyesi 80 – 100 nmol/L arasında tutulmalıdır. Bu oran romatizmal hastalıkların tedavisini de güçlendiriyor, sağlığı olumlu etkiliyor. Gün içinde öğlen saatlerinde 15 – 20 dakika güneşlenmek günlük D vitamini desteğini sağlıyor olsa da, maalesef ülkemizin %90’ında D vitamini eksikliği yaşanıyor. Uzmanlar, bu kadar ciddi boyutlara ulaşmış olan D vitamini eksikliğinin önlenmesi amacıyla, D vitamini takviyesi kullanımını öneriyor.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp