Dişeti Kanaması Neden Oluşur?

Tarih: 04.29.2019
 

Sağlıklı bir gülüş için dişlerin sağlıklı ve temiz olması gerekiyor. Sağlıklı ağız ve diş sağlığında dişetleri de dişler kadar önem taşıyor. Dişetinde meydana gelen kızarıklık, morarma, kanama ya da benzeri sorunlar diş problemlerine zemin hazırlayabiliyor. Sağlıklı bir dişeti pembemsi bir renkte olmalıdır. Eğer dişetinizde kanama, çekilme ya da yanma hissi yaşıyorsanız bir diş hekimine görünmelisiniz.
Dişeti kanamalarının temel sebebi yetersiz temizliktir. Dişler fırçalanmadığında bakteri üretimi artıyor ve diş plağı sebebi ile kanamalar yaşanıyor. Kanamanın diğer sebepleri arasında ise yanlış fırçalama, hormonsal değişimler, vitamin ve mineral eksikliği, kan hastalıkları yer alıyor. Dişleri fırçalarken diş ipinden de yararlanmak, dişlerin arasını da temizlemek derinlemesine diş temizliği sağlar. Diş hekimlerine göre plak oluşumunu önlemek dişeti kanamalarının önüne geçiyor.
Dişeti kanamalarını ilk andan itibaren ciddiye almak gerekiyor. Zira kanamalar yerini dişeti çekilmesine ve akabinde diş kayıplarına bırakıyor. Dişetinin çekilmesi sağlıklı dişlerin bile zarar görmesine sebep oluyor. Etkili diş fırçalama, C vitamini desteği ve 6 ayda bir diş kontrolü yaptırmak dişeti problemlerinin önüne geçmesine yardımcı oluyor.   
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp