Doğru Emzirme için Tüyolar

Tarih: 02.04.2019
 

Anne sütü bir bebek için doğadaki en faydalı ve gerekli besin kaynağıdır. Anne adayları bebeklerini kucaklarına aldıkları ilk andan itibaren bunun önemini bilmeli ve kavramalıdır. Çünkü ilk etapta bebekler anne sütünü reddetme eğilimi gösterebiliyorlar. Anneler sabırla bebeklerine anne sütü vermeye çalışmalı, hemen mamayı tercih etmemelidir. Uzmanlar, sağlık personelleri, yeni annenin etrafındaki kişiler ve elbette anne, bebeğin anne sütünü içmesi yönünde adımlar atmalıdır.
“Bebeğim memeyi reddediyor, mama kullanırız” düşüncesi çok yanlış. Bazı bebekler doğumun hemen ertesi memeyi kabul etmeyebiliyor. Böyle durumlarda mamadan ziyade anne sütünü kaşıkla vermek daha makul bir davranıştır. Annenin doğum yaptıktan sonra ilk birkaç gün göğsünden gelen süte “kolostrum” yani ağız sütü denir ve bu süt normal anne sütünden çok daha kaliteli, şifalı ve zengin bir süttür. İleride çocuğun yaşayabileceği birçok hastalığın önlenmesinde kolostrumun faydası büyüktür.
Doğum Sonrası Gelen Mucizevî Süt: Kolostrum!
Annenin bebeğini emzireceğine dair kararlı ve inatçı olması bebeğin ilk sütü emmesini sağlar. Bilindiği üzere ilk süt, kolostrum tam bir şifa deposudur. Bebeğin zekâ gelişiminden bağırsak sistemine kadar birçok gelişiminde aktif rol oynar, sağlıklı bir büyüme evresine geçmesini sağlar. Kolostrum doğumdan sonra annenin göğsünde hazır olan süte denir. İlk süt olması nedeni ile sarımtırak bir renge ve daha yoğun bir kıvama sahiptir. Bebeğin ilk beslenmesi olan bu süt enfeksiyonlara, iltihaplanmalara karşı koruyucu özel maddeler içeren çok değerli bir besindir.
Kolostrum çok az miktardadır ancak her bir damlası bebek için çok kıymetlidir. Bebeğin bağırsak hareketlerinin sağlıklı olması bu süt ile gerçekleşir. Annenin bu değerli sütten çocuğu mahrum etmemesi öneriliyor. Bebek anneyi emmeyi gerçekleştiremese bile, anne sütünü sağarak kaşık yardımı ile kolostrum sütünü bebeğe vermelidir. Bu noktada biberon çok önerilmiyor, bebek anneyi hiç emmeden biberona alışırsa meme emmeyi tümden reddedebilir.
Uzmanlar bebeği doğru emzirmek için birçok öneride bulunmuştur. İşte bu öneriler;
Sık sık emzirin
Doğumdan yaklaşık yarım saat sonra anne ve bebek buluşmalı ve ilk emzirme gerçekleştirilmelidir. Elbette özel bir sağlık problemi yaşanmıyorsa bu şekilde olmalıdır. Bebek ve anne ilk andan itibaren emzirme bağı kurmalıdır. Bebek her emmek istediğinde emzirilmelidir. Zira bebeğin içtiği süt miktarını ilk etapta anlamak mümkün olmayabiliyor. Bebek istedikçe emzirmek normal kabul ediliyor. Eğer bebek emmeyi reddediyorsa anne yine sıklıkla emzirmeyi denemeli ve bebeğin alışmasını sağlamalıdır.
Anne sütü haricinde besin vermeyin
Bazen bebekler doğum sonrasında annesini emmeyebiliyor ya da çok az emiyor. Böyle durumlarda anne veya çevredeki kişiler “Bebek aç kaldı, mama verelim” düşüncesine geçiş yapıyor. Uzmanlar anne sütü dışında hiçbir şekilde bebeğe mama veya farklı bir besin verilmemesi gerektiğini belirtiyor. Doktor önermediği sürece ek bir besin alternatifi denemeyin. Bebeğin en kötü ihtimalle ilk 6 ay anne sütünden bolca faydalanması öneriliyor.
Emzik ve biberona yönelmeyin
Acemi annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri bebeklerini emzik ve biberonla çok erken tanıştırmalarıdır. Bebek, emziğe veya biberona erken dönemlerde alıştığında beynindeki beslenme şekli bu yönde kodlanıyor ve anne sütünü içmeyi reddediyor. Uzmanlara göre bebek ve anne tensel temasta bulunmalı, beslenme anlarında biberon tercih edilmemelidir.
Loş ortamda emzirin
İlk haftalar bebeğin emzirme anlarında ışık veya dış etkenler çok önemli değildir. Çünkü bebek etrafını kolay algılayamaz, ancak sonraki zamanlarda bebek çevresini keşfetmeye ve tepkiler vermeye başladığından emzirme anlarında bebek etrafını keşfetmekle veya oyun oynamakla oyalanıp daha az süt emiyor. Loş ortamda emzirmek bebeğin daha fazla süt içmesini ve doymasını sağlar.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp