Domuz Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tarih: 03.01.2019
 

Domuz gribi H1N1 virüsünün neden olduğu ciddi bir gribal hastalıktır. Amerika ve Meksika’dan başlayan hastalık kısa sürede tüm dünyaya yayılmış ve Türkiye’yi de etkisi altına almıştır. H1N1 virüsü, domuzlarda görülen bir grip türü ile benzediğinden hastalık domuz gribi olarak anılmıştır. Dünya genelinde binlerce insan domuz gribi nedeni ile hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle domuz gribi belirtileri görüldüğünde doktora gidilmesi öneriliyor.      
Domuz gribinin belirtileri arasında; yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kemiklerde ve vücut genelinde ağrı, üşüme, yorgunluk, baş ağrısı yer alıyor. Nefes alıp vermede zorlanma, bilinç kaybı, kusma, vücutta morarma, şiddetli öksürük, deride döküntü gibi çeşitli etkilerde müdahale gerekiyor. Bilhassa çocuklarda müdahale geciktirilmemeli ve doktor kontrolünde tedavi sağlanmalıdır.
Domuz gribinin tespiti için öncelikle hastaya test uygulanır. Hastalığın tespiti halinde ise ilk 48 saat çok önemli. İlaç tedavisi hastalığın derecesine göre kişiye özel ayarlanır. Hastanın bağışıklığının güçlendirilmesi de önemlidir. İlaç tedavisiyle birlikte bağışıklık desteği sayesinde doğal yolla da hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp