Dondurma Değil, Mikroplar Hasta Ediyor!

Tarih: 06.03.2019
 

Ebeveynler her zaman çocukların dondurma tüketimini kontrol eder ve hasta olacaklar diye dondurma yemelerini kısıtlarlar. Çok sık dondurma tüketmek, buzlu dondurmalar tercih etmek insanı hasta eder düşüncesi yaygındır ancak doktorlar öyle demiyor. Doktorlar, boğaz enfeksiyonlarının oluşmasında dondurmanın değil mikroorganizmaların etkili olduğunu vurguluyor. Boğaz rahatsızlıklarının temelinde virüsler, bakteriler yatıyor. Kişinin bağışıklık sistemi hastalığın seyrini doğrudan etkiliyor.
KBB uzmanları, bademcik, boğaz iltihabı, öksürük gibi hastalıklarda dondurmanın hedef gösterilmesini yanlış buluyor. Sıcak ya da soğuk bir şey tüketilirken bir ağrı hissi varsa bunun sebebinin reflü olabileceğini belirtiyorlar. Uzmanlara göre dondurmanın solunum yolu hastalıklarıyla hiçbir ilişkisi bulunmuyor. Hastalıklarda ısı değişimi daha baskın rol oynuyor. Buz gibi soğuk bir odadan sıcak ortama aniden geçiş yapmak, kapalı ortamda uzun süre kalmak mikroplara davetiye çıkarıyor.
Dondurmayla ilgili uyarı dondurmanın üretimi, satışı ve saklama koşullarına dair yapılıyor. Kötü koşullarda saklanan ve satılan dondurma sindirim sisteminin enfeksiyon kapmasına yol açıyor. Açık dondurma satışı yapan yerlere dikkat edilmeli, mümkünse paket dondurma tercih edilmelidir.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp