Grip ile Nezle Arasındaki Farklar

Tarih: 07.13.2018
 

Sıcaktan soğuğa, soğuktan ise sıcağa geçişlerde grip, nezle salgını çok yaşanıyor. Özellikle bünyesi hassas, bağışıklık sistemi zayıf, çocuk ve yaşlılarda yoğun bir gribal enfeksiyon salgını görülüyor. Bu süreçte sürekli grip ve nezle karıştırılıyor. Hastalığın derecesine ve içeriğine bakmadan rastgele adlandırılan grip ve nezle nedir, arasındaki farklar nelerdir inceleyelim.
Kulak, Burun, boğaz (KBB) Uzmanları nezlenin burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük, burun – alın bölgesinde dolgunluk hissi ile meydana çıktığını belirtiyor. Nezlenin ana belirtisi boğaz ağrısıdır, ilerleyen günlerde burun akıntısı, öksürük ile birlikte kendisini gösterir. Yaklaşık bir hafta süren nezle, gün geçtikçe zayıflar ve vücudu terk eder.
Grip ise nezleye oranla daha ağır geçer. 38 ve üzeri ateş, şiddetli kas – kemik ağrıları, halsizlik ile oluşur. İlerleyen günlerde bu rahatsızlıklara kuru öksürük, şiddetli boğaz ağrıları, kısmen burun tıkanıklığı eklenir. Grip yaklaşık iki hafta kadar sürer ve genellikle ilaç takviyesi ile geçer.
KBB uzmanları her iki rahatsızlıkta da ağrı ve yüksek ateş için hekim tarafından önerilen ilacın kullanılmasını, vücut direnci için ise bol sıvı tüketilmesini öneriyor.  
 
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp