Hamilelikte Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Tarih: 01.14.2019
 

Bağışıklık sistemi kış aylarına girdiğimizde direncini kaybedebiliyor. Bu yüzden C vitamini alımı artırılıyor, vücudun savunma mekanizmasını güçlendiriliyor. Hamilelerde durum daha farklıdır. Çünkü hamilelikte kadınların bağışıklık sistemi zayıflayınca, hem bebek hem anne adayı hastalıklardan kötü etkilenir. Hamilelikte üst solunum yollarına bağlı yaşanan tüm rahatsızlıklar zahmetli ve ağrılı geçebiliyor. Bebekten ötürü antibiyotik veya farklı bir ilaç kullanmaktan kaçınan anne adayları, doğal yöntemlere yöneliyor veya boğaz pastillerini tercih edebiliyor. Sağlıklı beslenme, bitki çayları ve doğal içerikli pastiller sayesinde anne adayları hastalığı güçlü bir şekilde atlatabiliyor.
Doktorlardan ve beslenme uzmanlarından hamilelikte gribi tedavi etme önerileri şöyledir;
Boğaz pastili kullanmak
Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğaz kuruluğu, kronik öksürük, zor nefes alma gibi solunum yolu hastalıklarında hamileler için en pratik tedavi boğaz pastillerinden geçiyor. Boğaz pastili bilindiği üzere emilerek tüketiliyor. Anne adayları pastili ağzında emerek tükürük bezlerinin çalışıp daha fazla tükürük üretmesini, boğazın nemli kalmasını sağlar. Böylece kısa sürede boğazlarında hissettikleri; ağrı, kuruluk, gıcıklık hissi sona erer, daha rahat yutkunmaya başlarlar. Şurup veya tablet gibi ilaç kullanımının kısıtlı olduğu bir süreçte boğaz pastili, hem etkili hem de lezzetli bir tedavi uygulanmasına yardımcı oluyor. Yalnız, her pastilin de hamilelikte rahatça kullanılabileceği düşünülmemelidir. Öncelikle seçilecek pastilin içeriğindeki etken maddelerin ne olduğu irdelenmelidir. Her pastil içeriğinin doğal kaynaklardan elde edilmiş olmadığı bilinmelidir. İlaç etken maddesi içerenlerle, doğal etken madde içerenleri ayırt etmek gerekiyor. Hamilelikte, kimyasal içerikli, ilaç etken maddeli olan pastillerin kullanımı mutlaka doktora danışılmalıdır. Öte yandan kolostrum, vitamin içerikli veya bitkisel özlerden ibaret pastiller de mevcuttur. Her ne kadar masumane gözükseler de, her bitkinin hamilelikte gönül rahatlığıyla kullanılamayacağı bilinmelidir. Bitkisel içerikli olanların da içeriğini inceleyip, mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.  
Kış çayları tüketmek
Hamilelikte bazı bitki çayları faydalı bazıları ise oldukça zararlıdır. Hamilelerin grip olduğunda günde en fazla iki fincan içebileceği bitki çayları şöyledir; zencefil, ıhlamur, kuşburnu, rezene, yeşil çay. Bu çaylara karşı özel bir alerjik durum yoksa içilebilir. Günlük miktara dikkat edilmelidir. İçebilecekleri bu çaylar bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi birçok faydayı da beraberinde getirir.
Su tüketimini artırmak
Yaz aylarında bol miktarda tüketilen su, ne yazık ki kış mevsimine geçildiğinde çok az miktarlara düşüyor. Uzmanlar küçükten büyüğe, kadından erkeğe ayırt etmeksizin herkese kışın su içmeyi öneriyor. Vücut susuz kaldığında direnci düşüyor, ciltteki nem dengesi bozuluyor. Hamile kadınlar, hem gebeliği süresince hem de hasta olduklarında bol su içmeye özen göstermelidir. Su içmek aynı zamanda kasların gevşemesine, doğumun daha kolay ve sağlıklı olmasına da fayda sağlar. Suyun ciddi anlamda önemli olduğu unutulmamalı ve günlük içilmesi gereken miktarda tüketilmelidir. Su, içten koruma sağlıyor; cildi ferahlatıyor, iç organları temizliyor.
C vitamini almak
Yeşil ve kırmızı biber, karalâhana, portakal, limon, mandalina, yeşil ürünlerde bol miktarda C vitamini bulunuyor. Öte yandan birçok hamile vitamin eksikliği için takviye kullanıyor. Gribe yakalanan anne adayı, C vitamini takviyesi ile kendisini ve bebeğini mikroplardan koruyabilir. Uzmanlar da hastalığa yakalanmadan önce düzenli C vitamini alımını öneriyor. Bilhassa kış mevsiminde meyve ve sebze tüketimi ile C başta olmak üzere tüm vitaminlerden almaya özen gösterilmelidir. Vitaminler vücudun direncini artırıyor, içten koruma sağlayarak annenin ve bebeğin gripten minimum seviyede etkilenmesini sağlıyor.
Tuzlu su ile gargara yapmak
Tuzlu su ile gargara yapma yöntemi eskiden beri boğaz ağrılarında çok işe yaramıştır. Bir bardak suya yarım veya bir tatlı kaşığı kadar tuz koyup karıştırmak gargara suyu için yeterlidir. Hamileler ilaca alternatif olarak gün içerisinde birkaç kez olmak sureti ile gargara yaparak boğazındaki mikropları temizleyebilir. Boğazda biriken kötü bakteriler, tuzlu su ile gideriliyor. Tuzlu su aynı zamanda ağız içerisinde ve boğazdaki iltihaplanmaları da önlemede etkilidir. Hamilelikte ağız tadı değişebileceği için tuzlu su çok keskin gelebilir, bu keskin tadı suya birazcık bal ekleyerek kırmak mümkündür.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp