İnfluenza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tarih: 02.01.2019
 

Kış mevsimi gelip çattığında çevremizde gördüğümüz salgın hastalıklardan biri olan influenza aslında herksin bildiği grip oluyor. İnfluenza ya da halk içerisindeki adı ile grip; viral bir hastalık olup, kış geldiğinde en çok görülen hastalıklarından başında yer alıyor. Grip çoğu zaman nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırıldığından ne denli ciddi ve hayati olduğu unutuluyor. Çocuklarda, yaşlılarda ve hassas bünyeli kişilerde grip ölümcül sonuçlar verebiliyor. İnfluenza, doğrudan vücut direncini düşüren ve kalp, şeker, akciğer hastalıkları, AIDS ve benzeri rahatsızlığı olan kişilerde, yaşlılarda beyin iltihabına ya da kalp kası iltihabına dönüşebiliyor. Bu dönüşüm ise ölümle sonuçlanabiliyor. İnfluenzada risk oluşturan kişilere “yüksek risk grubu kişileri” deniliyor. Uzmanlar risk grubundaki kişilerin kış aylarında çok iyi korunmasını öneriyor, bol sıvı tüketimine, hastalıklardan koruyan beslenme ve takviyelere dikkatleri çekiyor.
İnfluenza Belirtileri
İnfluenza yani grip, 2 günlük kuluçkadan sonra kendisini ortaya çıkarır. Yüksek ateş, kuru öksürük, kas ve eklem ağrısı, boğazda yutkunma güçlüğü ve ağrı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, nefes almada zorluk, göğüs kafesinde ağrı, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma, ishal gibi belirtileri vardır. Bu belirtilerden bir ya da birkaçı görüldüğünde doktora başvurulmalıdır. Özellikle risk grubunda yer alan kişiler ihmal etmemelidir. Zira grip ile birlikte vücutta oluşan değişimler, vücuda doluşan mikroplar başka hastalıklara zemin hazırlıyor. Öte yandan yüksek ateş beyne zarar verebiliyor. Bebek, çocuk ve yaşlılarda yüksek ateş görüldüğünde hemen müdahale edilmeli ya da doktora gidilmelidir.
İnfluenza kapsamında ortaya çıkan öksürük 2 – 4 hafta kadar sürebiliyor. Dayanıklı bünyeye sahip kişiler 1 haftalık bir süreçten sonra iyileşme dönemine girebiliyor. Ancak birçok insanda influenza zatürre, bronşit, kulak enfeksiyonuna dönüşerek ölümle sonuçlanan hastalıklar haline gelebiliyor. 65 yaş ve üstü kişilerde, astımlılarda, diyabet hastalarında influenza ciddiyet gösteriyor, tıbbi tedaviye ihtiyaç duyuyor. Yüksek ateş hastalığın en büyük belirtisi olmasına karşın risk grubundaki kişilerde ve diyabet – astım – kalp hastalarında ateş görülmeyebiliyor. Bu yüzden daha dikkatli olmak gerekiyor.
İnfluenza’dan Korunma Yöntemleri
İnfluenzadan kendinizi koruyabileceğiniz yöntemler şöyledir;

  • Kalabalık ortamlarda, havasız alanlarda uzun süre kalmamaya özen gösterin.
  • Sokakta, kafede, alışverişte veya başka yerlerde yüzeylere çok dokunmamak ve sık sık el yıkamak yapabileceğiniz en basit korunma yöntemidir.
  • Risk grubunda kişiler tek kullanımlık bardaklar kullanabilir.
  • Kalem, defter gibi kırtasiye ürünleri kullanan kişiler kişiye özel eşyalar kullanmalıdır.
  • Kış aylarında özellikle de salgın hastalıklar olduğunda çok sık öpüşmemek, hasta kişilerle temasta bulunmamak gerekiyor. Hastalık bulguları bu tarz temaslarla kısa sürede bulaşır.
  • Tek kullanımlık peçeteler ve mendiller kullanılmalıdır. Hapşırdığınızda ve öksürdüğünüzde elinize temas etmesi halinde elinizi yıkamalısınız.
  • Çok kalın kıyafetler giymek, terlemeye ve vücut ısısının dengesizleşmesine neden olur. Daha rahat kıyafetler giymeye özen gösterin.
  • Sıklıkla temiz hava alın. Sürekli kapalı mekânda kalmak oksijensiz kalmanıza neden olur, daha çabuk hasta olursunuz.
İnfluenza Tedavisi
İnfluenza virüs enfeksiyonlarındandır. Genelde dinlenerek geçilen hastalıklardandır. Uzmanlar bol sıvı tüketimi, dinlenme öneriyor. Boğaz ağrılarına karşı doğal çaylar ve boğaz pastili gibi yöntemler öneriliyor. Ballı su, zencefilli çaylar, ıhlamur gibi içeceklerle boğaz ağrıları dindirilebilir, öksürük azaltılabilir. Hastalıktan korunmanın ve başkalarına bulaştırmamanın en kolay yolu tokalaşmamak, sarılmamak, öpüşmemek ve ortak eşya kullanmamaktır. Hastalığı hissettiğiniz andan itibaren önlem almanız, daha hafif bir hastalık dönemi geçirmenizi sağlar.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp