Kışın Dondurma Yemek Boğaz Ağrısına Neden Olur mu?

Tarih: 03.06.2019
 

Yaz mevsiminin en hafif ve leziz tatlısı dondurma, kış aylarında da yaygın olarak tüketiliyor. Dondurmayla ilgili olarak sık söylenen şey; kışın dondurma yenmez, boğaz şişer, hasta olunur. Ancak bu bilgi uzmanlara göre yanlış bir söylem. Zira dondurmanın boğaza kötü gelmediği, bilakis hastalıklara karşı koruma sağladığı uzmanlarca söyleniyor.
Dondurma içerdiği süt oranıyla vücuda kalsiyum aktarımı yaparak kemik sağlığını güçlendirir. Öte yandan immün sistemi güçlendiriyor ve gribal etkileri ortadan kaldırmak için savaşıyor. Dondurmanın sadece yazın tüketilir düşüncesi, tamamen klişe ve yanlış bir düşünce. Uzmanlar, hastayken de kış mevsimindeyken de dondurmanın tüketilebileceğini belirtiyor.
Dondurma özellikle çocuklar için sağlıklı bir tatlı kabul ediliyor. Dondurmadaki kalsiyum, kemik gelişimini desteklerken A, B, C, D, E ve K vitaminleri büyüme çağında olumlu etkiler sunuyor. Doktorlar yıl boyunca mevsim ayırt etmeden dondurma tüketilmesini öneriyor. Dondurma, grip ve nezle esnasında ortaya çıkan boğaz ağrısını dindirirken aynı zamanda sıvı kaybı olmasını önlüyor.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp