Larenjit Nedir?

Tarih: 08.01.2018
 

Larenjit, gırtlak iltihabı olarak bilinen bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Enfeksiyon nedeniyle oluşan rahatsızlık, ses kısıklığına veya ses kaybına yol açabiliyor. Ses kısıklığı, boğazda kuruluk şeklinde kendini belli eden larenjit, kişilerin sürekli boğazında gıcıklık hissetmesine neden olur. Boğazda aşırı kuruluk oluştuğundan bol sıvı tüketme eğilimine zemin hazırlar. Hastalık tam anlamıyla gerçekleştiğinde ise balgamlı öksürük görülür.
Larenjitin tedavi aşamasında öncelikle hastalığın virüsten mi yoksa bakteriden mi kaynaklandığı laboratuar ortamında yapılan muayene ile tespit edilir. Bakteriyel kaynaklı ise, doktor önerisiyle uygun antibiyotik tedavisine başlanır. Antibiyotik boğazdaki etkeni ortadan kaldırırken ses kısıklığını giderir. Elbette bir süre sesi dinlendirmek, boğazı nemli tutmak gerekiyor. Bol sıvı tüketimi önemlidir.
Larenjit tedavisi boyunca buhar solumak, su tüketimini arttırmak, sigara ve alkolü bırakmak, sesi mümkün mertebe dinlendirmek ve elbette ilaç tedavisi uygulamak tercih edilen yöntemlerdir. Larenjitin süresi kişiye bağlı olarak değişebiliyor. Genellikle bir hafta süren rahatsızlık 3 – 4 haftaya kadar uzayabiliyor. Ses tellerini fazla zorlamamak ve zararlı tüketimlerden uzak durmak tedavi süresini önemli ölçüde kısaltıyor.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp