Pastil Nasıl Kullanılır?

Tarih: 10.01.2018
 

Pastil Nasıl Kullanılır?

Havalardaki ani ısı değişimlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaya başlayan boğaz rahatsızlıkları gündelik yaşamı olumsuz etkiler. Ani ısı değişimlerine hazırlıksız yakalanan vücudun direncinin bir anda zayıflamasından kaynaklı ortaya çıkanolumsuzluklarıönlemekiçin pastil kullanılabilir. Bazı pastil ürünlerinde ilaç etken maddeleri bulunduğu için kullanmadan önce doktora danışılması gerekmektedir. Ancak piyasadaki bazı pastil ürünlerinde ilaç etken maddeleri yerine doğal etken maddeler kullanabilir.Yine de tercih edilecek pastilin içeriğine bakmak ve kullanım talimatlarına uygun şekilde tüketmek gerekir.
Boğaz pastili kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenler
Mevsim geçişlerinde yaşanılan rahatsızlıkların önlenmesine yönelik kullanılabilen pastilin vücut direncine destek olduğunuifade edebiliriz. Halsizlik başlangıcı sırasında pastil tüketilmesi halinde rahatsızlıkbelirtileri ortadan kalkar ve hastalık sürecine geçmeden günlük yaşama dönüş sağlanabilir. Bilinçsiz bir şekilde alınan antibiyotik yerine doğal etken maddeli pastil ürünlerinin tercih edilmesi daha doğal bir iyileşme sürecinin yaşanmasını sağlar. Ancak rahatsızlığınçok ileri evrede olması durumunda doktora danışılması ve ilaç desteğinin alınması oldukça önem ifade eder. Doktor tavsiyesi olmadan ilaçla beraber pastil almak ise doğru bir davranış değildir.
Çocuklar pastil kullanabilir mi?
Yetişkinlere nazaran bağışıklık sistemleri henüz gelişme aşamasında olan,belli bir yaştakiçocukların doğal etken maddeli pastil kullanmalarında herhangi birolumsuz durumsöz konusu değildir. Ancak ilaç etken maddesi bulunan pastil kullanımında doktorlara danışmak gerekir. Pastil ürünleri ilaca nazarançocuklar tarafından daha çok ilgiyle karşılandığı için kullanım kolaylığı vardır. Bu da, ilaca karşı fobisi bulunan çocukların grip durumlarında pastil ile iyileşme sürecine destek sağlanabilir. Çocukların pastil kullanmasının önünde herhangi bir engel teşkil edici durum söz konusu değilse çocukların kullanımına uygun pastiller tercih edilebilir. Ancak genel olarak pastiller 4 yaşından küçük çocuklar için tavsiye edilmez. Pastillerin içeriğinde bulunan etken maddeler incelenip, çocukların kullanımına uygunluğu göz önüne alınıp, tercih edilmelidir.Şekersiz pastil ürünleri diyabeti bulunan çocuklarveya yetişkinleriçin tercih edilebilir.
 
 
Hangi durumlarda pastil kullanılabilir?

Halk nezdinde sadece soğuk algınlığı için kullanılabileceği düşünülen pastilin daha farklı kullanım alanları da vardır. Öncelikle mevsim geçişlerinde yaşanılan rahatsızlıklar için de tüketilmesi gereken bir takviyedir. İlaç formunda değildir, ancak etken madde olarak ilaçlarda kullanılan bazı birleşenlere sahip olanları da mevcuttur. Bunun yanında doğal etken maddeye sahip pastiller olduğu da unutulmamalıdır.
Yutkunma sırasında yaşanılan keskin ağrının ortadan kaldırılmasına katkı sağlamak için pastil tüketilebilir. Boğaz ağrısının geçmesi için destek sağlayan pastiller, ses kısıklığına olan faydası da bilinmektedir. Özellikle, sesini çok fazla kullanan kişilerin boğaz ve ses tellerindeki tahrişe engel olmak amacıyla boğaz pastilini tercih edebilir.
Uzun süreli bir boğaz tahrişi geçiren kişinin boğazı kurur, ağrılar artar ve yutkunma zorlaşır. Bu durumda destek olarakpastil kullanılabilir. Birkaç saat aralıklarla alınacak pastille boğazdaki kuruluk gidebilir ve şişkinlik azalabilir. Boğazda yaşanılan rahatsızlıklarınetkilediği bir yer de solunumdur. Nefes alırken yaşanılan zorluk rahatsız edici bir safhaya erişebilir. Pastil, boğazı ferahlattığı gibi solunum yollarının da rahatlamasına katkı sağlar. Pastilin kullanımı ile ilgili son olarak şu söylenilebilir: Öksürük… Özellikle çocuklarda çok fazla görünür ve boğazı tahrip edici noktalara varabilir. Pastil ile boğazın yumuşamasına destek olabilir ve öksürük nöbetlerinin azalmasına katkı sağlanabilir.
 
 
 
 
 
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp