Pastil Nedir? Ne İşe Yarar?

Tarih: 10.01.2018
 

Pastil Nedir?

Pastil; boğaz enfeksiyonlarını önlemek ve boğaz ağrılarını dindirmek, yutkunmayı kolaylaştırmak amacıyla genellikle emilerek tüketilen formlardır. Pastiller farklı içeriklere ve aromalara sahiptirler.

Boğazda oluşan batma hissini önlemeye, ağrıların azalmasına yardımcı olan pastil kişiyi rahatlatır. Diyabetliler için şekersiz, meyve aromalı versiyonları vardır. Kullanıldığı andan itibaren tükürük bezlerini harekete geçirir, yutkunma zorluğunu ortadan kaldırır, kolaylaştırır. Pastille ilgili yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, pastillerin boğaz ağrısına, yutkunma zorluğuna ve enfeksiyonlara karşı olumlu sonuçlar sağladığı gözlenmiştir. Öte yandan pastil ile birlikte artırılan ılık - sıcak sıvı tüketiminin tedaviyi güçlendirdiği tespit edilmiştir. Pastil, kimyasal ilaçlara oranla daha kolay tüketilebildiği için boğaz ağrılarında ve solunum yolu rahatsızlıklarında sıklıkla önerilen bir alternatiftir.

Boğaz Pastili nedir? Pastilin kısa bir tarihçesi

Pastilin bulunuşu bundan yüzyıllar öncesine dayanıyor. Eski zamanlarda piramitlerle ün kazanan ve bunun benzer biçimde biroldukça buluşa imza atan Mısırlılar pastil konusunda da kendilerini ön plana çıkarıyor. Mısırlılar bundan yüzyıllar önce pastili bularak günümüz boğazca hastalıklarına çare olmuşlardır.

Pastil, M.Ö 1000 yılında Mısır’da bulundu. Fransızca “pastille” kökünden türer. Ağızda eriyen tablet anlamına gelir. İtalyancada ise pastillo kelimesinden türer. Anlam olarak ise, baklava şeklinde kesilen şekerleme anlamında kullanılır.

Pastil geçmişten günümüze gelene dek hep aynı işlevde kullanılmıştır. Bundan seneler önce sıhhat sektörüne hizmet amacıyla bulunmuş, günümüzde de hala sıhhat sektöründe aynı fakatçla kullanılmaktadır.

Doğal Pastil Nedir?

Doğal pastil denince akla ilk Curamed Pastil gelir. Tamamen organik bileşenlerden oluşan ve içinde hiç bir suni tatlandırıcı bulundurmayan Curamed, Kolostrum ve D vitamini içeren bir pastildir.

 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp