Saç Dökülmesinin Nedeni D Vitamini Eksikliği Olabilir

Tarih: 09.20.2018
 

Sağlıklı, ışıltılı, dayanıklı ve dökülmeyen canlı saçlar günümüz şartlarında her zaman mümkün değil. Özellikle de dökülme ve kepek en can alıcı sorunların başında yer alıyor. Azar azar başlayan saç dökülmeleri öbek şeklinde dökülmeye başlandığında, ciddi bir sorun olduğu ortaya çıkıyor. Her gün 100 tel kadar saç dökülmesi normal kabul ediliyor ancak daha fazlası vitamin eksikliğine veya çeşitli rahatsızlıklara işaret ediyor.
Uzmanlar, D vitamini eksikliğinin saç sağlığını olumsuz etkilediğini gösteren birçok araştırmaya imza atmıştır. Vitaminden mahrum kalan kişiler, kronik yorgunlukla birlikte saçlarında somut bir sorun yaşamaya başlıyor. D vitamini kafadaki yeni saç köklerini canlı tutma ve sağlıklı uzatma konusunda etkilidir. Eğer kişinin vücudunda istenilen oranda D vitamini yoksa, yeni saç çıkışı, uzaması zorlaşır.
18 – 48 yaş aralığında yaşanılan saçkıran ve yoğun dökülmelerin D vitamini eksikliğinden kaynaklı olduğu gözlenmiştir. D vitamini, sağlıklı saç yapısı oluşturuyor, güçlenmesini sağlıyor. Eksikliğinde ise hemen kendisini gösteriyor. Yüzde 90 oranında güneş yoluyla alınan D vitamininin yetersizliği, günümüzde ciddi bir sorun. D vitamini takviyesi ise bu sorunun çözümlenmesine imkan tanıyor.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp