Sık Hapşırmak Alerjik Rinit Belirtisi Olabilir!

Tarih: 05.24.2019
 

Çok sık hapşırmak çoğu zaman nezle ve grip belirtisi kabul ediliyor. Ancak uzmanlar sık hapşırmaya dikkat çekerek uyarıyor; sık hapşırmakla birlikte burun tıkanıklığı, akıntısı yaşanıyorsa alerjik rinit olabilirsiniz! Alerjik rinitin farkında olmamak alerjinin astıma dönüşmesine sebep olabiliyor. Bu yüzden vücudun verdiği tepkilere dikkat kesmek gerekiyor. Örneğin, böyle dönemlerde C vitamini desteğini artırmak bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Alerjik rinit, ergenlik çağındaki gençlerde ve yetişkinlerde sık yaşanılan bir rahatsızlık. En bariz belirtisi de hapşırmak, göz yaşarması, burun akıntısı, burun tıkanıklığıdır. Nezle ve griple aynı belirtilere sahip olduğundan ayırt etmek, teşhis koymak zor olabiliyor. Doktorlar tedavi için ilaç kullanımı, aşı gibi yöntemlerden ve bağışıklık güçlendiren desteklerden yararlanıyor.  
Kolostrum ve C vitamini bağışıklığı destekleyen önemli besin öğelerindendir. Halk arasında “ağız sütü” olarak bilinen kolostrum, memeli canlıların doğum sonrasındaki ilk sütüdür. Bu süt çocuklar kadar yetişkinler için de şifa depoluyor ve bağışıklığın güçlendirilmesine yardımcı oluyor.  
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp