Skorbüt Hastalığı Nedir?

Tarih: 10.01.2018
 

Skorbüt hastalığı halk arasında C vitamini eksikliği olarak biliniyor. Geçmişte denizci hastalığı olarak bilinen skorbüt, günümüzde ise birçok kişide görülüyor. Yetersiz C vitamini alımı vücutta pek çok soruna yol açıyor. Saçlardan cilde, iç organlardan diş eti hastalıklarına kadar çok geniş bir hastalık yelpazesinde C vitamini eksikliği yatıyor. Kronik yorgunluk, yürürken aksama, şişen kol ve bacaklar, diş eti kanaması ve benzeri belirtileri olan skorbüt, C vitamini takviyesi ile tedavi ediliyor.
Vücut tarafından üretilemeyen C vitamininin, mutlaka gıdalarla günde 80 mg kadar alınması önerilir. C vitamini vücutta uzun süre depolanamadığından dolayı düzenli alımı önemlidir. Vitamin idrar yoluyla dışarı atıldığından C vitamini içerikli beslenmeye özen gösterilmeli ve vitamin alındığından emin olunmalıdır. Skorbüt ile mücadelede C vitamini yönünden zengin beslenme veya C vitamini içeren takviye edici gıdalar alınmalıdır.
Skorbüt hastalığını C vitamini eksikliği olarak basite indirgemek esasında yanlıştır. Zira bu hastalık kontrol edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. En bariz skorbüt belirtisi, diş eti kanamaları ve sağlıklı dişlerin sallanması, dökülmesidir. Belirtiler görüldüğü andan itibaren C vitamini seviyesi ölçülmelidir.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp