Soğuk Algınlığına Karşı Önleminizi Alın

Tarih: 10.14.2019
 

Soğuk Algınlığına Karşı Önleminizi Alın
 
Havaların soğumaya başlamasıyla beraber en çok rastlanılan rahatsızlıklar arasında soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar gelir. Birtakım bakterilerin vücuda girmesi sonucu oluşan nezlenin soğuklarla doğrudan bir ilgisinin bulunmadığı yönündeki bazı görüşlere rağmen, sıkı giyinmemek ve soğuk havaya maruz kalmak, vücut direncini düşürüyor ve bunun sonucunda da vücut bakterilere zayıf bir hale geliyor. Beslenmesine dikkat eden, sporunu yapan, mevsimine göre doğru giyinen kişilerin soğuk algınlığına kapılma riskleri oldukça az. Özellikle C vitamini açısından zengin besinlerin tüketimi hastalığa yakalanma ihtimalini en aza indiriyor.

Soğuk algınlığının belirtileri neler?
Mevsimsel geçiş sırasında yaşanılan ani hava değişimlerinin de soğuk algınlığına neden olabileceğini not edelim. Aynı şekilde yazın klima karşısında çok fazla zaman geçirenlerin de soğuk algınlığına yakalanma ihtimalleri vardır. Soğuk algınlığının en belirgin semptomlarıhalsizlik, nezle ve boğaz ağrısıdır. Kişinin yeme istediği de kaybolur ve bu nedenle de enerjisinde ani bir düşme yaşanır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı ve boğaz kuruluğu baş gösterir. Durumun ilerlemesi ile öksürük, kimilerinde bağ ağrıları, kaslarda kasılma ve yutkunma sırasında zorluk çekme gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin soğuk algınlığı tedavisi amacıyla doktora başvurmaları gerekir.  Önemsenmeyen soğuk algınlığının çok ilerlemesi halinde ciddi sağlık problemi doğurabileceği asla unutulmalıdır.

Soğuk algınlığında neler yapılmalıdır?
 
Soğuk algınlığı belirtilerinin yaşandığı evrede doğru tedavi yöntemini uygulamak, hastalığın ilerlemesini durdurmak açısından elzemdir. Uzmanlar tarafından önerilen tedaviyi uygulamanın yanı sıra boğaz pastilleri de destek sağlayabilir. Boğaz pastilleri içerikleri bakımından farklılık gösterir. Kimisi ilaç etken maddesi içerirken, kimisi bitkisel içeriğe sahiptir, kimisi ise C vitamini ihtiva eder. Bir de son zamanlarda kolostrum ve vitaminli içeriğiyle bildiğimiz pastillerden oldukça farklı bir pastil karşımıza çıkıyor. İlaç etken maddeliler haricindeki pastiller, genellikle doğal içeriklidir. Hangi pastili seçtiğinize bağlı olarak sonucunu da farklı etkilerde görebilirsiniz; boğazı yumuşatıp yutmayı kolaylaştırabilir veya boğaz mukozasını koruyup hastalığın ilerlemesini önlemeye ya da bağışıklığı güçlendirerek hastalığın atlatılmasına yardımcı olabilir. Enerji verici içeriğiyle halsizliğin azaltılmasına da katkı sağlayabilir. Etken maddeleri araştırdığınız zaman, belki de tüm bu etkileri bir arada bulabileceğiniz bir pastile de rastlamanız mümkün olabilir.
Boğaz ağrısı nasıl azaltılabilir?
Soğuk algınlığının semptomlarından biri olan boğaz ağrısı henüz başlangıç aşamasındayken bol su içmenin, boğaz pastilleri veya gargaraların, kişinin bağışıklığını destekleyecek takviyelerin, vitamin ve minerallerin kullanımının ve ılık içecekleri tüketmenin boğazı rahatlattığı ve hastalığın ilerlemesini önlediği bilinmektedir. Boğaz ağrısının ilerlemeye başlaması durumunda mutlaka doktora danışılarak önereceği tedavi uygulanmalıdır. Boğaz pastilleri uygulanan bu tedavi sürecinde de destek sağlar.
Soğuk algınlığında en çok hissedilen rahatsızlıktan biri boğaz kuruluğudur. Kuruluk, öksürüğe de neden olabilir. Boğaz pastilleri tükürük oluşumuna neden olarak kuruyan boğazın nemlenmesine de yardımcı olur, böylece dolaylı olarak öksürüğü de azaltabilir. Yutkunma problemleri de kişiyi rahatsız eder ve yemek yemesini zorlaştırır. Pastillerin boğazda nemlenmeyi sağlaması, yutkunmanın da kolaylaşmasına neden olur.
Nasıl kullanmak gerekir?
Bazı pastil ürünleri içerisinde ilaç etken maddesi bulunabilir. Bu türden pastillerin çok yoğun kullanımı halinde yan etkisinin görülmesi muhtemeldir. Bu nedenle, temin edilen pastilin içeriğine dikkat edilmeli ve kullanım talimatlarına uyulmalıdır. Doğal içerikli diğer pastiller içerisinde şeker olabilir, bu nedenle diyabet hastalarının bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Tatlandırıcı olan pastiller ise ambalajı üzerinde belirtilen günlük maksimum miktarlardan fazla alım yapıldığı takdirde hafif ishal (laksatif etki) yapabilir. Hamile kişiler, doğal içerikli bir pastil de kullanacak olsalar, mutlaka doktora danışmaları tavsiye edilir. Çocuklar, her pastili kullanmamalıdır. Doğal içerikli bile olsa, küçük çocukların boğazında kalma riski olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, içeriğiyle olduğu kadar, çocukların kolay kullanabileceği özelliğiyle de çocukların tüketimine uygun olan pastiller tercih edilmelidir. Dört yaşından küçük çocuklar için pastil kullanımı uygun değildir. Tüm pastillerin ambalajları üzerinde hangi yaş grupları için uygun oldukları ve tavsiye edilen günlük kullanım miktarları belirtilmiştir.
 
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp