Soğuk Besinler Boğaz Enfeksiyonuna Yol Açıyor!

Tarih: 05.27.2019
 

Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanları, kışın sık yaşanılan gribal enfeksiyonlara dikkat çekerek aynı hastalıkların yazın da görüldüğünü belirtiyor ve dondurma tüketimi konusunda dikkatli olmayı öneriyor. Dondurma, buzlu içecekler ve aşırı soğuk besinler boğaz enfeksiyonuna zemin hazırlıyor. Özellikle klima kullanımının artması ani ısı değişimlerine sebep olduğu için böyle ortamlarda soğuk şeyler tüketmek boğazı kötü etkiliyor.
Çocuklar mevsim fark etmeksizin daha çabuk hasta olduklarından dondurma, buzlu yiyecek ve içecek tüketiminde risk grubunda yer alıyorlar. Doktorlar aileleri ani ısı değişimlerine karşı uyarıyor. Vücuttaki ısı değişimi üst solunum yollarının iltihaplanmasına neden oluyor.
Ateşlenme, boğaz ağrısı, boğaz kuruluğu, burun tıkanıklığı, iştahsızlık, kulak ağrıları gibi belirtiler boğaz enfeksiyonu belirtileridir. Önlem almak için bol su tüketmek, C vitamini desteği almak, terli kıyafetlerle dolaşmamak, banyo-deniz-havuz sonrası saçları kurutmak, dondurmadan sonra ılık su içmek, kişisel temizliği yapmak ve ortak eşya kullanımına dikkat etmek yeterli görülüyor. 
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp