Sonbahar Hastalıklarına Dikkat!

Tarih: 10.31.2018
 

Sonbahar kapımızı çalmak üzere. Uzmanlar daha şimdiden ısı değişimlerinde ortaya çıkan hastalıklara karşı uyarılarda bulunuyor. Mevsim geçişi bünyenin en zayıf olduğu dönemdir. Ancak bu dönemde C ve D gibi bağışıklığı güçlendiren, enfeksiyonlarla mücadele eden vitaminlere yönelmek bünyeyi koruyor. İşte sonbaharda korunmanız gereken hastalıklar;
Nezle ve grip: Nezle, burun akıntısıyla başlayan ve genelde hafif dozda öksürükle devam eden solunum yolu rahatsızlığıdır. Bol sıvı tüketimi ve dinlenme ile çabucak atlatılabilir. Ancak grip nezleye oranla daha ağır ve uzun geçebiliyor. Baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, kas ve kemik ağrısı, burun akıntısı gribin etkileridir. Genellikle ilaç desteği alınır. Bol sıvı ve istirahat tedavide etkilidir.
Zatürre: Yüksek ateş, kronik öksürük, balgam, göğüs bölgesinde ağrı, halsizlik, iştahsızlık ve nefes darlığı ile kendini gösteren zatürre ölümcül sonuçlar doğuran tehlikeli bir hastalıktır. Mevsim geçişlerinde ısı dengesi korunmalı ve beslenmeye dikkat edilmelidir.
Farenjit: Boğazda kuruluk hissi ve ağrı, yutkunmada zorluk, üşüme, halsizlik, titreme, yüksek ateş ile ortaya çıkan farenjit; boğaz iltihabından kaynaklanır.
Sinüzit: Baş ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi belirtilere sahip sinüzit, baş bölgesinden kaynaklanan iltihabi bir rahatsızlıktır. Fark edildiğinde tedavi edilmelidir aksi halde menenjite dönüşebiliyor.
 
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp