Sporcularda Kolostrum Kullanımı Neden Önemlidir?

Tarih: 06.07.2018
 

Dişi canlılarda, doğum yaptıktan sonraki birkaç gün veya haftalık süreçte salgılanan ilk süt olan kolostrum sadece bebekler veya yeni doğmuş yavrular için değil yetişkinler için de faydalıdır. Son dönemlerde kolostrumun sporcular tarafından sıklıkla kullanıldığı görülüyor. İşte kolostrumun sporculara faydası, kazandırdığı etkiler;

  • Sporcularda protein alımı çok önemli bir detaydır. Proteinin ana kaynaklarından biri ise süt ve süt ürünleridir. Kolostrumda bulunan yüksek oranda protein, sporcular için zengin bir kaynak oluşturuyor. Kolostrum; kas ve vücut gelişimini destekliyor, sporcuya dayanıklılık sağlıyor. Yapılan araştırmalar ve deneyler hız, güç ve dayanıklılık için 8 haftalık bir kolostrum desteğinin olması gerektiği sonucunu vermiştir.
  • İnek kolostrumunun sporcular tarafından kullanılmasının yaraların iyileşmesine müthiş etkiler sunduğu gözlenmiştir. Kas zedelenmeleri, tendon, kemik problemleri gibi sporcuların karşılaştığı rahatsızlıklar için antrenman sonrasında alınan destek hızlı iyileşme sağlıyor. Kolostrumda bulunan büyüme faktörü deri gelişimini, kemik sağlığını olumlu yönde etkiliyor.
  • Kolostrumun kas gelişiminde etkili şekilde rol oynadığı bilinmektedir. Süt içerisinde bulunan büyüme faktörleri, büyüme hormonlarını harekete geçirerek kasların gelişimini destekliyor. Kas ve vücut çalışması yapan sporcuların hızlı sonuç almak, sağlıklı bir sonuca ulaşmak için kolostrum kullandıkları ortaya çıkmıştır. 
 
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp