Trakeit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tarih: 01.21.2019
 

Trakeit soluk borusunda görülen enfeksiyondur. Trakea soluk borusu anlamındadır. Şiddetli öksürük, nefes alma zorluğu, boğazda şiddetli ağrı, kronik halsizlik temel belirtiler arasında yer alıyor. Bakteri ve virüs kaynaklı ortaya çıkan trakeit, yetişkinlere oranla çocuklarda çok daha zor geçiyor. Yetişkinlerde trakeitin ortaya çıkma belirtileri arasında önemli iki unsur sigara ve alkol tüketiminin yoğunludur. Trakeit haricinde bir de akut trakeit türü vardır. Akut trakeit soluk borusundaki virüslerin, mikroorganizmaların iltihap oluşturması ve soluk borusunu tahriş etmesi anlamına geliyor. Hastalığın temel sebebi bakteri oluşumudur. Bu yüzden daha çok çocuklarda görülüyor. Çocuklar kreş, anaokulu, okul, park ve sokak gibi daha fazla alanda vakit geçirdiğinden ve başka çocuklarla temas halinde olduğundan çocuklar daha çabuk trakeit hastalığına yakalanıyor. Ek olarak, çocukların soluk borusundaki dar yapı soluk borusunun daha çabuk tıkanmasını sağladığından trakeit meydana çıkıyor.
Trakeitin ortaya çıkışındaki ve yer edinmesindeki en önemli sebeplerden biri soğuk algınlığıdır aslında. Vücut zayıf düştüğü anda direncini kaybediyor ve hastalıklara hazır hale geliyor. Soğuk algınlığı esnasında enfeksiyon oluşumu için zemin hazırlanmış oluyor. Soğuk algınlığı, grip, nezle, burun – boğaz enfeksiyonu, sigara – alkol tüketimi, kalp – akciğer – böbrek rahatsızlıkları trakeitin temel sebepleri arasında gösteriliyor. Trakeitin belirtileri normal bir kış hastalığı ile benzerlik gösterdiğinden bazen tanısını koymak güçleşebiliyor. Trakeit belirtileri arasında; kuru öksürük krizleri, öksürükten ötürü meydana gelen göğüs kafesi ağrıları, soluk borusunda güçlü ağrı, kısık ses, yüksek ateş, nefes almada zorlanma yer alıyor. Bir ya da birden fazla belirti görüldüğünde doktora gidilmelidir. Trakeit sebebi ile ağız içlerinde yaralar çıkabiliyor, yaralar beslenmeyi kötü etkilediğinden hızlıca tedavi edilmelidir. Enfeksiyon, başlıca etkileri haricinde halsizlik ve yorgunluğa sebep oluyor. Bağışıklık sistemi zayıfladığından bronşit ve zatürreeye çevirme riski vardır.
Trakeit Tedavisi ve Korunma Yolları
Doktorlar, trakeit tedavisinde ilk önce kişinin boğazındaki ağrı ve kuruluk hissinin ortadan kalkması için tedavi uygular. İltihap kurutucu ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Bol miktarda ılık sıvı tüketilmesi önerilir. İlaçlar sayesinde vücuttaki ağrılar azalarak biter. Enfeksiyonun vücuttan atılması için en önemli şey dinlenmektir. Bağışıklık sistemini yeniden güçlendirmek için trakeit hastasının istirahat etmesi önerilir. Hastalığa zamanında tanı koymak ve tedaviye başlamak kısa sürede kişinin kendisini toplamasına yardımcı olur. Çocuklarda trakeit görüldüğünde ihmal edilmemelidir. Zira çocuklar daha hassas bağışıklığa sahip olduğundan hastalık hemen kontrol altına alınmalı ve çocuk rahatlatılmalıdır.
Soluk borusu iltihabı oluştuğunda yani trakeit hastalığına yakalandığında, ilaç haricinde bir tedavi yöntemi daha uygulanıyor. Bu tedavi cerrahi yöntemleri içeriyor. Soluk borusu çok dar bir yapıda olduğundan bazı durumlarda ilaç yetersiz kalıyor, cerrahi müdahaleler devreye giriyor. Cerrahi müdahaleye gerek kalmaması veya tedaviye geç kalmamak için hastalığın kendi kendine geçmesi beklenmeden doktora görünmek fayda sağlar.
Trakeit hastalığından korunmanın yollarını uzmanlar şöyle anlatıyor;

  • Enfeksiyon riskinin olduğu dönemlerde kişilerin düzenli ve yeterli miktarda uyuması, dinlenmesi gerekiyor.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Hijyene dikkat edilmeli; sıklıkla el yıkanmalıdır.
  • Sigara ve alkol tüketimi azaltılmalı mümkünse bırakılmalıdır.
  • Soluk borusuna zarar veren aşırı sıcak içecek – yiyecek tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Rüzgârdan, soğuktan korunmalıdır.
  • Boğaz ağrısı, kuru öksürük, yutkunma zorluğu gibi trakeite bağlı belirtiler meydana geldiğinde kulak burun boğaz hastalıkları uzmanlarına muayene olunmalıdır.
 
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp