Yeni Doğan Bebeğin İlk Aşısı Kolostrum

Tarih: 10.03.2018
 

Anne sütü bir bebek için hayati önem taşıyor. İlk 6 ay devamlı anne sütü, 2 yaşına kadar ise ek gıda ile birlikte anne sütü verilmesi, bebeğin belki de hayat boyu sağlıklı kalmasını sağlıyor. Özellikle kolostrum yani doğumdan sonraki ilk süt, şifa deposudur. Sütün içerisinde bulunan mineral ve vitaminler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı mücadele etmesini sağlar.
Kolostrumun ana özelliği yoğun bir besleyiciliğe sahip olmasıdır. Bebekler ilk beslenmesinde bu sütle birlikte adeta ilk aşılarını olmuş sayılırlar. Uzmanlara göre kolostrumun tek bir damlası bile bir aşı kadar değerli. Bu yüzden ilk hafta bebeği çok sık emzirmek gerekiyor. Bebek ne kadar çok kolostrumdan faydalanırsa, o kadar güçlü bir bağışıklığa kavuşuyor. Doğar doğmaz sarılık gibi çeşitli hastalıklarla karşılaşmamak için kolostrum güçlü bir koruyucu.
Anne sütü o denli değerli ki, bazı çocuk hastalıklarının tedavisinde bile iyileştirici rol oynuyor. Uzmanlar süt gelmiyor diye pes edilmemesini öneriyor. Bebek ne kadar çok emerse o kadar çok süt akışı olur, süt kanalları açılır.
 


Sorularınızı whatsapp üzerinden bize iletebilirsiniz. WhatsApp